Portál19. prosince  1989 v 14:10  

Marián Čalfa překvapil. Podpořil Václava Havla na prezidentskou funkci

Stovky studentů přicestovaly do Prahy zvláštními vlaky - Foto: Petr Veber

Stovky studentů přicestovaly do Prahy zvláštními vlakyFoto: Petr Veber

Stovky studentů přicestovaly do Prahy zvláštními vlaky. Československé státní dráhy je pro ně vypravily z Prešova, Košic, Bratislavy, Olomouce a Bohumína. Z nádraží zamířili studenti na Václavské náměstí a asi stovka přišla až k Federálnímu shromáždění, před kterým stojí velký vánoční stromek. Dívky v krojích vítali poslance u vchodu do budovy chlebem se solí a květinami. Většina zákonodárců to brala s úsměvem, našlo se ale i dost takových, kteří se zachmuřenou tváří odmítali jakýkoli projev dobré vůle ze strany studentů.

Premiér Marián Čalfa poslance seznámil s programovým prohlášením vlády. Jeho značnou část věnoval ekonomice. Ekonomický program vlády se chce zásadně a důsledně rozejít s tím typem hospodaření, který u nás převládal v minulých desetiletích. „Tento systém evidentně selhal, což je nejlépe vidět při porovnání s vývojem nejvyspělejších průmyslových zemí, mezi které jsme v meziválečném období nepochybně patřili,“ prohlásil Marián Čalfa. 

„Podle názoru vlády ČSSR není v současné době na dosáhnutí deklarovaných cílů jiná alternativa než volba Václava Havla,“ řekl Marián Čalfa a mnohé tím překvapil. 

Autor:  jas

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas