Portál13. prosince  1989  

Miloš Kopecký: Když se zbabělec vzchopí, tak pak to stojí za to

Miloš Kopecký v rozhlasovém studiu v roce 1986 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Miloš Kopecký v rozhlasovém studiu v roce 1986Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Studentka DAMU Kateřina Brožová zpovídá v prosinci 1989 národního umělce Miloše Kopeckého. Co ho v květnu 1987 přimělo k tomu, aby na IV. sjezdu Svazu československých dramatických umělců vystoupil s tak otevřenou kritikou režimu? Záznam projevu tehdy vysílalo i Rádio Svobodná Evropa a nahrávka pak mezi lidmi kolovala na kazetách a v přepisech.

Portál13. prosince  1989 v 16:37  

Češi a Slováci míří do Vídně. A nákupy pro ně nejsou jedinou atrakcí

Češi a Slováci zamířili do Rakouska - Foto: zdroj: ČT24

Češi a Slováci zamířili do RakouskaFoto: zdroj: ČT24

Kolem vídeňské radnice stojí několik desítek českých autobusů, a to už brzy dopoledne. Češi s Rakušany připomínají vzdálené příbuzné, kteří se dlouho neviděli a pomalu hledají cestu, jak toho druhého oslovit. Prodejci si české zákazníky pochvalují.

 

Češi a Slováci míří do Vídně. A nákupy pro ně nejsou jedinou atrakcí

Vložit na svůj web

Čechům a Slovákům prý doslova svítí oči, když vidí věci, které u nás doma nejsou k dostání. U každého stánku se dlouho zastavují a prohlížejí si sortiment. Trhovci zároveň přiznávají, že našim zákazníkům toho moc neprodají. Ceny v šilincích jsou pro našince dost vysoké. 

Nákupy ale nejsou jedinou atrakcí. Rakouská metropole o téhle masové návštěvě od severních sousedů dobře ví, a tak výjimečně zrušila vstupné do některých muzeí a poplatky na některých parkovištích. Vídeňané si teď budou muset opravit zažitý předsudek, že Praha leží na východ od rakouské metropole. Je to totiž právě naopak. 

Autor:  vob
Portál13. prosince  1989  

Koho lidé doopravdy chtějí na Hradě?

Vývoj popularity politiků v listopadu a prosinci 1989 - Foto:  Ústav pro výzkum veřejného mínění

Vývoj popularity politiků v listopadu a prosinci 1989Foto:  Ústav pro výzkum veřejného mínění

Už 20. listopadu 1989 se výzkumníci z Ústavu pro výzkum veřejného mínění bez schválení stranou a vládou pustili do prvního reprezentativního průzkumu. Nejdříve zjišťovali, kterým politickým osobnostem veřejnost důvěřuje a kterým ne. Po necelých třech týdnech přidávají novou otázku: kdo by se měl stát prezidentem? V jednotlivých výzkumech postupně dotazovali 447, 456 a 1107 československých občanů.

Popularita lídra Občanského fóra Václava Havla není zatím nijak zvlášť velká. Do počátku prosince byl dokonce častěji řazen mezi nejméně důvěryhodné politiky. Vedle představitelů starého vedení KSČ Miloše Jakeše, Gustáva Husáka a Karla Urbánka byl jediným, o němž se více než 10 % dotazovaných vyslovilo s nedůvěrou. Teprve včerejší průzkum ukazuje, že jeho obliba poměrně rychle roste. Je třeba si ale uvědomit, že kolem 80 % dotazovaných zatím neví, koho by si na Hradě přáli. A hlavně: příštího prezidenta nezvolí lid, ale poslanci Federálního shromáždění. 

Autor:  Ruzbeh Oweyssi
Portál9. prosince  1989  

Na svobodu čeká ještě pět politických vězňů

Rozhovor o činnosti VONS s Petruškou Šustrovou (Lidová demokracie 9. 12. 1989) - Foto: archiv deníku Lidová demokracie

Rozhovor o činnosti VONS s Petruškou Šustrovou (Lidová demokracie 9. 12. 1989)Foto: archiv deníku Lidová demokracie

V rozhovoru pro deník Lidová demokracie zmiňuje Petruška Šustrová zvláštní změnu v rozhodování soudců. Někteří se v posledních měsících snažili obviněné účastníky demonstrací buď úplně zprostit viny, nebo uložit co nejnižší trest. Podle údajů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných bylo k 22. listopadu v čs. věznicích 22 politických věznů. 17 z nich je na svobodě, o pěti dalších se ještě jedná. Po 11 letech by tak mohl VONS ukončit svou činnost.

Autor:  archiv deníku Lidová demokracie
Portál8. prosince  1989 v 15:37  

Pálí StB archivy? Studenti našli jen ohořelé spisy

Informaci o pálení archiválií dostali ráno zástupci studentů a okamžitě si ji jeli ověřit přímo na místo - Foto:  Ústav pro studium totalitních režimů

Informaci o pálení archiválií dostali ráno zástupci studentů a okamžitě si ji jeli ověřit přímo na místoFoto:  Ústav pro studium totalitních režimů

Stojíme v Leninově ulici v Brně. Před budovou krajské správy SNB je už přes půl hodinu asi stovka lidí. Někteří nesou transparenty s nápisy: StB pálí archivy! Žádáme vysvětlení! Jejich požadavek je jasný. Chtějí zjistit, proč v tajném objektu StB v Kanicích u Brna pálí archivní dokumenty a o jaké spisy jde.

 

Pálí StB archivy? Studenti našli jen ohořelé spisy

Vložit na svůj web

Informaci o pálení archiválií dostali ráno zástupci studentů a okamžitě si ji jeli ověřit přímo na místo. Viděli hořet obrovskou hromadu spisů, ze kterých zbyly jen ohořelé a nečitelné materiály. 

Před malou chvílí byli zástupci shromážděných a novináři vpuštěni do budovy. Měli by jednat s krajským náčelníkem SNB, plukovníkem Josefem Šobáněm. Ten jim už dříve vzkázal, že v objektu nesídlila a nesídlí žádná složka StB a že jde o běžné výpočetní středisko krajské správy SNB. 

Portál8.12.2014 15:30  

Autogramiáda knihy Znovu89

Kniha Znovu89 vyšla 17. listopadu - Foto: Khalil Baalbaki

Kniha Znovu89 vyšla 17. listopaduFoto: Khalil Baalbaki

Projekt Znovu89 vám na webu a na sociálních sítích od ledna přináší online zpravodajství z roku 1989. S unikátními „živými“ rozhlasovými reportážemi do něj od listopadu vstupuje Radiožurnál a stylově 17. listopadu vyšla i knižní verze Znovu89. Tu představí moderátor Jan Pokorný spolu s autory projektu na autogramiádě v pondělí 8. prosince od 15:30 v atriu budovy Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech (vchod z Římské ulice 13).

Kniha Znovu89 mapuje týden po týdnu události od lednového Palachova týdne přes letní exodus občanů NDR až po naše listopadové vzedmutí a zvolení Václava Havla československým prezidentem na úplném konci roku. Knihu doprovází bezpočet dobových novinových výstřižků a fotografií, ale záměrem autorů nebylo vytvořit jednostrannou agitku ani odbornou historickou práci. Chtěli život v roce 1989 připomenout těm, kteří ho žili, ale i těm mladším, pro které je to jen kapitola v učebnicích dějepisu. Proto se věnovali nejen politice, ale i kultuře, sportu a každodennímu životu. Usilovali přitom o zábavný, srozumitelný a pokud možno komplexní obraz doby. Aby vše nebylo jen smrtelně vážné, spojili síly s autorem komiksu Opráski sčeskí historje, jehož vtipné a ironické postřehy dodaly událostem potřebný nadhled. Snad si ho po 25 letech (ne)vyrovnávání s minulostí můžeme dovolit. 

Portál4. prosince  1989 v 17:05  

Karel a Karel zpívají československou hymnu

Karel Gott a Karel Kryl v Melantrichu - Foto:  ČTK, Libor Hajský

Karel Gott a Karel Kryl v MelantrichuFoto:  ČTK, Libor Hajský

Václav Havel velmi stál o to, aby tu dnešní demonstraci na Václavském náměstí symbolicky uzavřela československá hymna v podání dvou Karlů - Kryla a Gotta. Jeden strávil 20 let v exilu a jeho protestsongy byly zakázané, druhý zatím pilně bavil normalizované publikum. Nebylo zřejmé, jestli se do toho bude Krylovi chtít, a tak dostal domluvu na starost hudební publicista Jiří Černý. Kryl prý později tohoto vystoupení litoval, ale podle Černého ho nikdo přemlouvat nemusel: „Řekl jsem, že to zkusím, protože jsem pochopil záměr – sjednotit lidi. Jenže když jsem v Melantrichu Kryla našel, tak už si s Gottem hledali společnou tóninu.“

Autor:  Ruzbeh Oweyssi
Portál3. prosince  1989 v 14:43  

Velké zklamání! V nové vládě je 11 členů předchozího kabinetu

Ladislav Adamec - Foto:  ČTK

Ladislav AdamecFoto:  ČTK

Komunistický prezident Československa Gustav Husák jmenoval novou vládu, navrženou dosavadním, také komunistickým, premiérem Ladislavem Adamcem. Občanské fórum a lidé v celé zemi očekávali, že složení vlády bude odrážet změny ve společnosti a odpovídat novému rozložení sil. Ale poměr 15 komunistů a pouhých pět členů jiných stran nebo nestraníků je rozčaroval.

 

Komunistický prezident Československa Gustav Husák jmenoval novou vládu

Vložit na svůj web

Místo premiéra Adamce, který odletěl do Mosky na schůzku vedoucích představitelů zemí Varšavské smlouvy, představuje novou vládu její první místopředseda Bohumil Urban. Ten řekl, že vláda je ze čtyřiceti procent obměněna a značně omlazena, věkový průměr se snížil na 51 let. 

Ve vládě zůstalo 11 členů předchozího kabinetu, například ministr zahraničí Jaromír Johanes i ministr financí Jan Stejskal. Na rozdíl od předchozího 100% zastoupení členů KSČ jsou nyní ve vládě také zástupci Československé strany socialistické a Československé strany lidové a tři nestraníci. 

Archivní materiály v reportáži pocházejí ze soukromého archivu pana Vladimíra Hanzela. 

Autor:  jas
Portál2. prosince  1989 v 11:10  

Udělali jsme to rádi, říkají rakouští ministři o zrušení víz

Tohle už je minulost! Hranice se uvolňují - Foto: Jan Rosenauer

Tohle už je minulost! Hranice se uvolňujíFoto: Jan Rosenauer

Češi a Slováci už pro cestu do Rakouska nepotřebují vízum. Rakouská vláda tak reagovala na krok té československé, která o dva dny dřív rozhodla, že začne bourat zátarasy na hranici s Rakouskem.

 

Před 25 lety přestali Češi a Slováci pro cestu do Rakouska potřebovat vízum

Vložit na svůj web

O zrušení víz členové vlády nemuseli příliš dlouho a složitě debatovat, panovala jasná shoda, že víza pro Čechoslováky už nebudou potřeba. Jak řekl jeden z přítomných ministrů, ministr pro vědu a výzkum Erhard Busek, byla to podle něj zkrátka samozřejmost a ministři to prý udělali rádi. 

Na druhé straně vízová povinnost pro Čechoslováky při cestách do Rakouska je zatím zrušená jen dočasně, a to na necelé tři týdny. Už teď je ale o cesty do Rakouska zájem. 

Autor:  vob
Portál1. prosince  1989  

Miloš Zeman: Nezmění-li se systém, zůstaneme zaostalou zemí

Miloš Zeman: Prognostika jako systém včasného varování - Foto: archiv deníku Lidová demokracie

Miloš Zeman: Prognostika jako systém včasného varováníFoto: archiv deníku Lidová demokracie

Po několika vystoupeních v televizi prudce stoupá popularita učených pánů z Prognostického ústavu Československé akademie věd - Valtra Komárka, Vladimíra Dlouhého a Václava Klause. To Miloš Zeman se proslavil už v srpnu, kdy v Technickém magazínu vyšel článek Prognostika a přestavba, ve kterém kritizoval vývoj našeho hospodářství. Zajímavé je, že čím jsou jeho scénáře budoucnosti pochmurnější, tím je bonmoty sršící Zeman oblíbenější. Ten muž má prostě charisma!

Autor:  archiv deníku Lidová demokracie
Stránka 2  z celkem  7
Další  |  Poslední

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas