Zprávy → 50 let od Chile1. června  2012 v 11:14  

Souboj ČR – Maďarsko ozdobí účast pamětníků stříbra z MS v Chile 1962

Slovenský Francouz Adolf Scherer, nejlepší střelec ČSSR na MS v Chile - Foto: Václav Tvarůžka

Slovenský Francouz Adolf Scherer, nejlepší střelec ČSSR na MS v ChileFoto: Václav Tvarůžka

Česko - Maďarsko. Tento fotbalový souboj, který bude dnes vpodvečer k vidění na Letné coby generálka české reprezentace na Euro, za hranicemi zmíněných zemí mnoho lidí zajímat nebude. Byly ovšem doby, kdy fotbalové souboje Československa a Maďarska měly zvuk a bavily fanoušky po celém světě.

Jako třeba ve čtvrtfinále úspěšného mistrovství světa v Chile, ze kterého si přesně před padesáti lety odvezli Čechoslováci stříbro. I díky spolupráci Josefa Masopusta s Adolfem Schererem právě proti Maďarům. 

„To je vynikající, to je senzace! Ulička Masopusta, Schererova levačka, gól ve 14. minutě, vynikající! To je nezapomenutelný moment,“ cituje tehdejší rozhlasový komentář Adolf Scherer. 

„Byla to zásluha Scherera, proběhl uličkou, kam jsem mu to prohodil a máznul do toho tak, že ten gólman jenom udělal takhle… A to bylo možná cennější než ta moje přihrávka,“ doplňuje ho Josef Masopust. 

 

Generálku na EURO mezi Českem a Maďarskem ozdobí účast pamětníků stříbrných medailí z mistrovství světa v Chile 1962

Vložit na svůj web

„Když jsem dostal tu přihrávku od Masopusta do šestnáctky, tak jak jsem pravák, skočil přede mě balon a já ho levačkou napálil do vinglu. Pak nad námi ale Maďaři měli převahu, no my jsme to ubránili a vyhráli,“ usmívá se Adolf Scherer, společně s Josefem Masopustem strůjce výhry Československa 1:0 nad Maďarskem v souboji o semifinále mistrovství světa v Chile. 

Druhý jmenovaný ale vyzdvihuje především hlavního hrdinu utkání z června 1962, nejlepšího brankáře turnaje Viliama Schrojfa. 

„Ano, protože on uměl zázraky.“ 

Jenže uplynulo půl století a podobné obsazení čtvrtfinále světového šampionátu je nemyslitelné. Česká reprezentace se ještě drží a dovede postoupit na velký turnaj, zato Maďaři leda nostalgicky vzpomínají na padesátá léta. 

Generaci v čele s Ferencem Puskásem obdivoval celý fotbalový svět a finálová porážka Maďarska na mistrovství světa 1954 od Němců byla považovaná za prvotřídní senzaci. Jenže teď patří Maďarům v žebříčku FIFA až 35. místo, a co hůř, na evropském či světovém šampionátu už se 26 let neukázali. 

50 let od Chile, 4 osobnosti

„To je pro mě obrovské zklamání, jak někde může fotbal sestoupit do tak špatných podmínek a hlavně tak špatných výkonů. To, co potkalo Maďary, nedovedu pochopit. Ano, dva hrají někde v cizině, ale to je asi všechno, co maďarská kopaná nabízí,“ okomentoval Josef Masopust pro Radiožurnál stav maďarského mužstva, které pamatuje v úplně jiné kondici. 

„Mělo hráče všech typů – tvrdé, bojovné, důrazné, technicky vyspělé, takové, kteří přemýšleli a dokázali soupeři svoji hru vnutit.“ 

Na své památné padesát let staré utkání s Maďary si Josef Masopust dnes večer zavzpomíná přímo na Letné. A nebude u toho sám, vedení českého fotbalu žijící ‚Chilany‘ pozvalo jako čestné hosty a dorazí i ti ze Slovenska, někteří recesisticky ozdobení metály, které za své stříbro sbírali místo jiných odměn. 

„Až pojedu na ten sraz, ten Fučíkův odznak i odznak Mistra sportu si připnu. Aspoň tam bude sranda,“ těší se Jozef Štibrányi, další z vicemistrů světa z Chile. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Tereza Jelínková  (tej)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace