Zprávy → 50 let od Chile19. prosince  2012 v 07:37  

‚Stříbrní Chilané‘ osobně vyprovodí na prodejní pulty originální CD

Vicemistři světa z Chile: zleva Kos, Tichý, Mašek, Buberník, Masopust, Kadraba, Adamec, v pokleku Štibrányi - Foto: Václav Tvarůžka

Vicemistři světa z Chile: zleva Kos, Tichý, Mašek, Buberník, Masopust, Kadraba, Adamec, v pokleku ŠtibrányiFoto: Václav Tvarůžka

Když byl Josef Masopust malým klukem, měl velký sen. Přál si stát se slavným fotbalistou, zahrát si ve finále mistrovství světa a dát v něm branku. Díky nadání, píli a štěstí na spoluhráče se mu tenhle sen opravdu splnil.

Místy až pohádkový příběh vicemistrů světa z Chile se týká i dvaceti dalších československých fotbalistů a letos se na něj hodně vzpomínalo, protože je přesně 50 let starý. A stále žije, inspiruje a teď také vychází na unikátním dvojcédéčku Radiožurnálu a Klubu přátel Josefa Masopusta. 

Jaromír Bosák jakožto fotbalový komentátor a Michal Pavlata coby vypravěč vás vezmou na výpravu do Chile 1962, kde se v polních podmínkách zrodil jeden z největších úspěchů českého a slovenského sportu. 

 

Vicemistři světa z Chile 1962 se sejdou v Praze a vyprovodí na prodejní pulty originální dvojcédéčko

Vložit na svůj web

Režisér Jan Jiráň ze Studia Ypsilon obsadil i do dalších rolí známá herecká jména. Ivan Trojan zřejmě nikdy nehrál slavnější postavu než na CD nazvaném Stříbrní Chilané. Ztvárňuje totiž právě Josefa Masopusta. A například v roli kapitána týmu Ladislava Nováka vystupuje hokejový komentátor Robert Záruba. 

Umělecky laděnou verzi chilského příběhu můžete snadno porovnat s realitou, protože na druhém CD vypráví svůj chilský příběh i další životní osudy jedenáct vicemistrů světa včetně Josefa Masopusta, Václava Maška, Jana Lály nebo Adolfa Scherera. 

Čtěte také: Speciál: 50 let od Chile

A protože se pět z nich letos vypravilo oslavit půl století od svého úspěchu až do Jižní Ameriky a Radiožurnál byl u toho, promlouvají na CD také brazilští mistři světa. 

„Trochu jsme zestárli, vlasy nám oběma zbělaly, už jich moc nemáme. Ale tenkrát ve finále jsi mi dával víc prostoru. Kdybys m hlídal takhle těsně, tak jste třeba vyhráli,“ škádlí čtyřnásobný mistr světa Mario Zagallo svého strážce z finále šampionátu v Chile Jiřího Tichého, se kterým se vidí poprvé od chvíle, kdy Brazilci v Santiagu de Chile i bez zraněného Pelého porazili Československo 3:1. 

Dvojcédéčko ‚Stříbrní Chilané aneb Legenda žije‘ vyprovodí na prodejní pulty samotní vicemistři světa z Chile. Většina žijících účastníků turnaje se totiž dnes schází v Praze. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Tereza Jelínková  (tej)
Pořad: Sportžurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 18:10  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace