Zprávy → Afrika2. července  2012 v 21:42  

Islamisté na severu Mali ničí památky Timbuktu zapsané na seznamu UNESCO

Tradiční stavby v Timbuktu - Foto:  Reuters

Tradiční stavby v TimbuktuFoto:  Reuters

Vzácné památky v Timbuktu jsou v ohrožení. Vyznavači fundamentalistického islámu je považují za tmářství a začali je ničit. Hrobky na severu Mali jsou přitom zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu označil jejich ničení za válečný zločin, který by bylo možné stíhat. Islamisté napojení na teroristickou síť Al-Káida ale v likvidaci památek pokračují. 

Krumpáče a trhavina, těmito zbraněmi bojují islamisté z organizace Ansar Dine proti údajnému tmářství. Hrobky svatých mužů súfismu považují za projev modlářství a začali je bourat. 

 

O důvodech ničení mluvil ve Stalo se dnes Afrikanista Jakub Kydlíček z Filozofické fakulty Západočeské univerzity

Vložit na svůj web

Výzvy celého světa, aby destrukci památek zastavili, ignorují. V Timbuktu, které bylo před pěti sty lety centrem islámské učenosti, stojí 333 hrobek světců. 16 z nich je na seznamu UNESCO. 

Afrikanista Jakub Kydlíček z Filozofické fakulty Západočeské univerzity ve Stalo se dnes vysvětlil, že ničitelé mají jinou představu o podobě islámu, než je reálné praktikování islámu v celé západní Africe. 

„Musíme si uvědomit, že islám přišel do Afriky už ve středověku. Pevně se tu zasídlil už ve 13. a 14. století. Docházelo nejen k tomu, že obyvatelstvo dnešního Mali bylo islamizováno, ale samozřejmě i některé místní zvyky zanechaly stopy na praktikování islámu. Hovoří se tedy o islamizaci Afriky, ale i o afrikanizaci islámu.“ 

„Tato podoba tradičního a vžitého afrického islámu se nelíbí islamistickým fundamentalistickým skupinám,“ upozornil Kydlíček. „Jedna z hlavních věcí, která se jim nelíbí, jsou hrobky svatých mužů. Nepovažují to za čistý islám.“ 

Islamisté hrozí, že všechny tyto svatyně zničí. Sever Mali ovládli islamisté poté, co se po březnovém vojenském puči v Mali zhroutila centrální vláda. 

Autor:  Jaromír Marek  (jma), Jan Richter, Milan Kopp  (mkp)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace