Zprávy → Afrika19. září  2016 v 21:58  

V Libyi byli uneseni dva Italové a Kanaďan. Podle médií pracovali pro letiště v Ghátu

Libyjský generál Chalífa Haftar neuznává centrální vládu v Tripolisu - Foto:  Reuters

Libyjský generál Chalífa Haftar neuznává centrální vládu v TripolisuFoto:  Reuters

Na jihozápadě Libye byli v pondělí ráno uneseni dva Italové a Kanaďan. Zatím není jasné, jestli jsou stále naživu a kdo je unesl. Situace v zemi se podle francouzského ministra zahraničí neusátle zhoršuje.

Oba Italové i Kanaďan pracovali podle libyjských médií pro společnost, která udržuje letiště v městě Ghát na jihozápadě Libye. To kontroluje mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty se sídlem v Tripolisu. 

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault považuje situaci v zemi za velmi špatnou. Kritizoval ofenzivu generála Chalify Haftara, který neuznává tripoliskou vládu a odmítá připojit své jednotky k její armádě. 

Haftarovy síly bojují také o ropné terminály. Z těch chce Libye začít vyvážet ropu. Země je na vývozu ropy velmi závislá, a potřebuje proto těžbu obnovit, aby odvrátila ekonomický kolaps. 

Podle francouzského ministra přísluší kontrola ropných zařízení výhradně vládě národní jednoty. S tím však Haftar nesouhlasí a chce terminály ovládnout. Kvůli jeho ofenzivě přišla Libye podle agentury Reuters na příjmech z ropy o více než 650 miliard korun. 

Autor:  Ondřej Klapal,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace