Zprávy → Afrika25. srpna  2016 v 23:43  

V Mogadišu zaútočila islamistické milice Šabáb. Před restaurací odpálili nálož

Islamisté v somálském Mogadišu zaútočili i střelnými zbraněmi (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Islamisté v somálském Mogadišu zaútočili i střelnými zbraněmi (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Bojovníci islamistické milice Šabáb zaútočili v restauraci na pláži v Mogadišu, hlavním městě Somálska. Nejdříve odpálili nálož v autě a na místě se následně ozývala střelba, informovala agentura Reuters s odvoláním na policii.

Zatím není jisté, kolik obětí si útok vyžádal. „V restauraci Banadir na pláži Lido vybuchla bomba a střílí se na obou stranách. Zatím nemáme další podrobnosti,“ řekl ve čtvrtek policista Major Ahmed Ibrahim.  

Mluvčí milice Šabáb Abdiasis Abu Musab, který má vazby na Al-Kajdu, se k útoku přihlásil. „Napadli jsme restauraci Banadir a teď naši bojovníci bojují uvnitř,“ uvedl.  

Svědci řekli, že na zemi viděli ležet dvě těla. Islamisté podle nich na policisty stříleli a házeli granáty.  

Ministr vnitřní bezpečnosti Abdirizak Omar Mohamed na Twitteru varoval před vycházením ven. „Lidé, kteří jsou poblíž místa útoku, by měli zůstat v hotelech a svých domovech. Auta by na pláž Lido neměla vjíždět,“ napsal.  

K incidentu došlo i ve městě Baardheere na jihu Somálska, kde bomba na okraji silnice zranila tři lidi. Z jejího nastražení je podezřelá stejná skupina.  

Milice Šabáb už v Somálsku provedla několik útoků. Snaží se svrhnout vládu podporovanou Západem. Islamisté v lednu v jiné restauraci na pláži Lido zabili 17 lidí. V neděli sebevražední atentátníci ze stejné skupiny odpálili dvě nálože v autech u ústředí místní vlády regionu Puntland, o život připravili přes 20 lidí.  

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace