Zprávy → Amerika25. října  2010 v 20:08  

Lékaři bez hranic učí haitské kolegy rozpoznávat choleru

Lékaři bez hranic na Haiti poskytují bezplatnou zdravotní péči. - Foto: Michael Goldfarb

Lékaři bez hranic na Haiti poskytují bezplatnou zdravotní péči.Foto: Michael Goldfarb

Haitské nemocnice v oblastech postižených cholerou jsou přeplněny, humanitární organizace tu rozdělují obyvatelům čistou vodu a v metropoli byla zřízena karanténa. Nebezpečí dalšího šíření nemoci na Haiti není ještě zažehnáno, i když zdravotníci věří, že se situace stabilizovala.

„Identifikujeme a léčíme nakažené. Musíme také rozlišit, co jsou případy obyčejného průjmu, které jsou zde typické, a co už případy cholery. Za druhé se snažíme vyškolit další lékaře, aby choleru rozpoznali,“ řekl Radiožurnálu programový manažer organizace Lékaři bez hranic Duncan McLean. 

Dodal, že se jedná o první případ nákazy takového rozsahu v této zemi, a proto lékaři nejsou zkušení v její identifikaci. 

Lékaři bez hranic se podle jeho slov zabývají také čištěním vody, což je sice trochu mimo jejich pracovní zaměření, ale jednoznačně pomáhá zastavit šíření choroby. 

Epidemie cholery si na Haiti za několik uplynulých dnů vyžádala už více než 250 obětí a nakaženo bylo více než tři tisíce lidí. 

Autor:  Jan Prokeš  (jpr), Eva Presová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace