Zprávy → Amerika14. září  2016 v 13:36  

Agresor na Manhattanu podpálil muslimku. Vypsali na něj odměnu 1000 dolarů

Žena v hidžábu (ilustrační foto) - Foto:  zdroj: Flickr,  Stewart James Bim-Merle,  CC BY-NC-ND 2.0

Žena v hidžábu (ilustrační foto)Foto:  zdroj: Flickr, Stewart James Bim-Merle, CC BY-NC-ND 2.0

Newyorská policie stopuje muže, který v sobotu pozdě večer zapálil oděv zahalené muslimské turistky. Žena vypověděla, že si prohlížela výlohu na Fifth Avenue, když se k ní přiblížil muž se zapalovačem v ruce. Policisté v úterý zveřejnili kamerový záznam, který agresora zachycuje. Za informace vedoucí k jeho dopadení se nabízí také odměna 1000 dolarů.

35leté turistce ze Skotska se kouřící rukáv podařilo uhasit, načež okamžitě zalarmovala policii. Pachatel z místa činu rychle zmizel, zachytily ho však bezpečnostní kamery, jejichž záznam newyorská policie v úterý poskytla veřejnosti. 

Tu teď prosí o informace, jež by černě oblečeného muže s kšiltovkou na hlavě pomohly identifikovat. Podle místních médií se případem zabývá útvar, který má starosti zločiny z nenávisti. 

Dopadení pachatele si přeje také Rada pro americko-islámské vztahy (CAIR), která v úterý oznámila, že relevantní údaje odmění 1000 dolary. Připomněla také, že sobotní incident je jen jedním v řadě – útoky na americké muslimy se v poslední době množí. 

Jen samotný New York jich tento měsíc zažil hned několik. Minulý týden napadla žena v Brooklynu dvě šátkem zahalené matky, které po ulici tlačily kočárek se svými dětmi. Policie vyšetřuje také smrtelnou ránu nožem, jejíž obětí se na počátku září stala imigrantka z Bangladéše. 

Na samém začátku tohoto týdne pak na Floridě vzplála mešita, kterou navštěvoval Omar Mateen, masový vrah z orlandského gay klubu Pulse. Na základě nahrávky z bezpečnostních kamer se případ vyšetřuje jako žhářství. 

Čtěte také: Útok v gay klubu vyvolal debatu o islámu. Společnost se musí semknout, říkají lidé v Orlandu

„Útoky na muslimské jedince i islámské instituce v New Yorku i jinde po zemi se množí. Je důležité, aby pachatele těchto činů zadrželi a odhalili jejich motivy,“ cituje prohlášení CAIR newyorská redakce NBC. 

Sobotní útok na Fifth Avenue přidělává vrásky i dalším turistům. „Není fér, když nás lidé soudí podle hidžábu,“ posteskla si pro Eyewitness News Chlúd Chalílová ze Saúdské Arábie. „Za to, co se děje ve světě, turisté nemohou,“ přitakává Hadíf Altenejdží z Dubaje. 

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace