Zprávy → Amerika26. srpna  2016 v 20:55  

Brazilský exprezident Lula možná půjde před soud kvůli korupci

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva - Foto:  Reuters

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da SilvaFoto:  Reuters

Policie v Brazílii navrhuje obžalovat bývalého prezidenta země Luize Inácia Lulu da Silva z korupce a praní špinavých peněz. Společně s ním doporučuje postavit před soud jeho ženu Marisu, šéfa Lulova institutu a další dvě osoby. Případ souvisí s velkou korupční kauzou kolem brazilské polostátní firmy Petrobras.

Podle police měl bývalý prezidentský pár nezákonně přijít k částce, která v přepočtu na koruny sahá k 18 milionům. Jde o apartmán v pobřežním městě Guarujá, který měla pro Lulu koupit a opravit stavební firma OAS. Ta je přitom vyšetřovaná kvůli kartelu, korupci a předražování zakázek pro ropný gigant Petrobras. 

Exprezident Lula ale odmítá, že by byt užíval. Skandál kolem Petrobrasu otřásá brazilskou politikou už přes dva roky. Souvisí i s procesem impeachmentu, tedy ústavní žaloby proti prezidentce Dilmě Rousseffové, kterou projednává senát. 

Do korupční kauzy kolem ropného koncernu Petrobras jsou údajně zapletené kromě polostátního gigantu Petrobras také významné průmyslové společnosti a velká část politických stran včetně Strany pracujících prezidentky Dilmy Rousseffové a jejího předchůdce Luly. 

Podezření se ale týkají také partaje viceprezidenta a úřadujícího prezidenta Michela Temera PMDB, která vyvolala proces impeachmentu proti Rousseffové. 

Autor:  David Koubek  (dkk),  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace