Zprávy → Amerika31. srpna  2016 v 20:20  

Brazilský Senát odvolal prezidentku Rousseffovou. Nahradil ji Temer

Brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou odvolal Senát - Foto:  Reuters

Brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou odvolal SenátFoto:  Reuters

Dilma Rousseffová už není prezidentkou Brazílie. První ženu v čele země zbavil funkce Senát. V rámci ústavní žaloby, takzvaného impeachmentu, ji shledal vinnou z nezákonných rozpočtových operací, které jí měly zaručit znovuzvolení ve volbách v roce 2014. Pro sesazení hlasovalo 61 z 81 senátorů. Nahradil ji prozatímní prezident Michel Temer, který bude úřad zastávat do konce roku 2018.

K odvolání prezidentky by stačila dvoutřetinová většina, tedy 54 hlasů.  

Proti byli jen zákonodárci její levicové Strany pracujících. Senátoři ale rozhodli, že Rousseffová nepřijde o možnost kandidování do veřejných funkcí, což impeachment předpokládá. 

„V ulicích Belo Horizonte, rodného města Dilmy Rousseffové, se ozvaly dělobuchy, houkání aut. Z jednoho okna začala hned po hlasování hrát brazilská hymna a zavlála žlutozelená vlajka,“ popsal atmosféru na místě zpravodaj Českého rozhlasu v Jižní Americe David Koubek. 

 

V jakém stavu se Brazílie nachází, se zpravodaje Davida Koubka a Jana Němce z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE ptala Lucie Vopálenská

Vložit na svůj web

Hymnu začali zpívat i odpůrci prezidentky v Senátu. 

Rousseffová v pondělí v řeči pronesené před senátory řekla, že rozpočtové operace, které dělala, důvodem k sesazení nejsou. Mají být prý pouze záminkou pro její svržení.  

Levicová politička ztratila popularitu kvůli ekonomické krizi a korupčním skandálům. Odvrátila se od ní také velká část její vládní koalice, a to včetně právě viceprezidenta Michela Temera. Ten slíbil ekonomické i politické reformy. Nejdřív si ale bude muset zajistit podporu roztříštěného parlamentu. 

Strana pracujících v Brazílii po 13 letech přišla o vládu.  

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace