Zprávy → Amerika13. října  2016 v 07:40  

Byl jako chobotnice, jeho ruce byly všude. Deník NYT zveřejnil příběhy žen, které Trumpa viní z obtěžování

Dvě ženy skrze příběhy v americkém deníku New York Times viní Trumpa ze sexuálního obtěžování - Foto:  Reuters

Dvě ženy skrze příběhy v americkém deníku New York Times viní Trumpa ze sexuálního obtěžováníFoto:  Reuters

Kolem republikánského kandidáta Donalda Trumpa se rozhořel další skandál. Dvě ženy ho skrze své příběhy v americkém deníku New York Times viní ze sexuálního obtěžování. Trumpův štáb obvinění odmítl s tím, že jde o „fikci". Právník republikánského kandidáta požaduje stažení článku z webu a deníku pohrozil žalobou. Podobné příběhy se nedlouho po New York Times objevily i v dalších amerických médiích.

Deník New York Times zveřejnil tvrzení dvou žen, které měly být vystaveny obtěžování před desítkami let. 74letá Jessica Leedsová na kameru uvedla, že ji Donald Trump osahával v letadle při cestě první třídou do New Yorku, incident se měl odehrát kolem roku 1980. 

„Vracela jsem se do New Yorku a stevardka se mě zeptala, zda chci být přesunuta do první třídy. Nemusela se ptát dvakrát. Sedla jsem si vedle mladého blonďatého muže. Představil se jako Donald Trump,“ popisuje ve videu Leedsová. 

„Byl jako chobotnice, jeho ruce byly všude,“ pokračuje s tím, že se tehdy svižně přesunula zpět do druhé třídy. Dlouhá léta prý nic neřekla kvůli tehdejšímu přístupu k ženám, který je podle ní dělal zodpovědné za to, jak se muži chovají. 

Svůj příběh začala sdílet rok a půl zpátky, kdy bylo jasné, že Donald Trump bude kandidovat na prezidenta.  

Čtěte také: Trump zaútočil na vedení republikánů a Američany vyzval k volbám. Spletl se ale o 20 dní

Druhá žena republikánského kandidáta obvinila, že ji políbil ve své budově na Manhattanu, kde pracovala jako recepční v realitní firmě. 

„Bylo to nevhodné. Byla jsem rozzlobená, že mě považuje za tak nevýznamnou, že si tohle může dovolit,“ popsala pro americký deník. 

Mluvčí Trumpova volebního štábu obě tvrzení odmítl s tím, že jde o koordinovaný útok na republikánského kandidáta. Trumpův volební štáb zveřejnil na svém webu dopis, který právní zástupce Marc Kasowitz deníku zaslal. V něm žádá stáhnutí článku a hrozí žalobou. 

„Celý ten článek je fikce. Je nebezpečné, že New York Times zveřejňuje naprosto lživý, koordinovaný atentát na osobu pana Trumpa skrze takové téma,“ řekl Jason Miller z Trumpova volebního štábu v prohlášení. 

Čtěte také: Trumpova poradkyně pro ČRo: Jeho prohlášení jsou nechutná, ale odvracet se od něj je chyba

„Stojíme si za příběhem, který jasně spadá do veřejné služby novinářské práce,“ uvedla mluvčí deníku. 

Pár hodin po New York Times podobné příběhy publikovala i jiná americká média. Mezi nimi například magazín People, který píše o příběhu reportérky, kterou měl Trump políbit proti její vůli na Floridě v roce 2005. 

Podobný příběh další ženy vyšel v Palm Beach Post. Trumpův mluvčí jakoukoliv pravdivost posledních zmiňovaných příběhů odmítá. Sám Donald Trump se zatím k článkům nevyjádřil. 

Autor:  Dominika Píhová  (dp), Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace