Zprávy → Amerika30. ledna  2016 v 17:32  

Clintonová čelí další kritice kvůli aféře s e-maily, podle průzkumů ztrácí řadu voličů

Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová - Foto:  Reuters

Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary ClintonováFoto:  Reuters

Americká kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová má znovu problém kvůli skandálu s e-maily z doby, kdy byla ministryní zahraničí. Podle Bílého domu obsahoval nezabezpečený server e-maily označené jako ‚přísně tajné‘. Skutečnost, že Clintonová během působení ve vládě používala soukromý e-mail, ovlivnil i volební kampaň. Podle průzkumů už kandidátka kvůli skandálu ztratila důvěru řady voličů.

Nezabezpečený domácí server Hillary Clintonové obsahoval nejméně desítku e-mailů považovaných za ‚přísně tajné‘, což je jeden z nejvyšších stupňů utajení americké vlády. 

Mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby potvrdil, že dokumenty nebyly utajené v době odeslání. 

„Na základě žádosti tajných služeb jsme 22 dokumentů zařadili mezi přísně tajné a nebudeme z nich zveřejňovat ani část. V době odeslání ale tyto informace utajované nebyly,“ řekl Kirby. 

Označení ‚přísně tajné‘ podle ministerstva zahraničí dostaly proto, že by velmi výrazně ohrozily národní bezpečnost, pokud by se dostaly na veřejnost.  

Volební štáb Clintonové se snaží podezření zbavit - požaduje, aby ministerstvo alespoň části utajovaných e-mailů zveřejnilo. 

Zdroje zevnitř zpravodajských služeb potvrdily agentuře AP, že 37 stránek obsahovalo informace o speciálních utajovaných programech, jako například zásahy bezpilotních letounů nebo vládní odposlechy. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek), Ondřej Himmer  (onh)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace