Zprávy → Amerika28. února  2016 v 11:47  

Clintonová v Jižní Karolíně porazila Sanderse, teď již oba zbrojí na 'superúterý'

Hillary Clintonová se fotí se svými příznivci po vítězství v demokratických primárkách v Jižní Karolíně - Foto:  Reuters

Hillary Clintonová se fotí se svými příznivci po vítězství v demokratických primárkách v Jižní KarolíněFoto:  Reuters

Hillary Clintonová vyhrála s velkou převahou nad svým soupeřem Berniem Sandersem sobotní nominační souboj demokratů v Jižní Karolíně. Bývalá americká ministryně zahraničí byla favoritkou, ale její vítězství bylo podle komentářů překvapivě drtivé. Po sečtení téměř všech hlasů vyhrála nad Sandersem o téměř 50 procentních bodů.

Jednalo se o poslední demokratické primárky před nadcházejícím klíčovým superúterým, kdy se stranický výběr kandidátů pro prezidentské volby uskuteční v 11 amerických státech najednou. 

V Jižní Karolíně, státě s významným zastoupením černošských voličů, rozhodlo podle amerických médií to, že za političkou tu stojí většina Afroameričanů. Podle agentury AP jich v sobotu volilo Clintonovou 90 procent. 

Sanders už krátce po oznámení předběžných výsledků Clintonové poblahopřál k vítězství. Zdůraznil ale, že kampaň teprve začíná. Prohlásil, že nedávno dosáhl ‚rozhodujícího vítězství‘ v New Hampshire, jak se to nyní podařilo Clintonové v Jižní Karolíně. Zdůraznil, že hodlá v kampani pokračovat a že se zaměřuje na superúterý. 

Průzkumy ale dávají i v nadcházejícím klíčovém klání větší šance Clintonové. "Dveře se pro Bernieho Sanderse rychle zavírají," domnívá se podle agentury Reuters demokratický politický stratég Chris Kofinis. 

V Jižní Karolíně se jedná o Clintonové třetí vítězství ze čtyř prvních nominačních soubojů demokratů v různých státech. Upevnila tak podle komentářů výrazně roli favoritky k zastupování Demokratické strany v prezidentských volbách 8. listopadu. 

Po sečtení takřka všech hlasů získala Clintonová 74 procent a Sanders 26 procent hlasů. 

Po vítězství v Jižní Karolíně už posílená Clintonová mluvila o volebním střetu s republikánským protikandidátem. K republikánské nominaci směřuje kontroverzní miliardář Donald Trump, na jehož slogan Uděláme Ameriku zase velkou zemí a na jeho příslib postavit zeď na hranicích s Mexikem se Clintonová nyní zaměřila: 

"Přesto, co slyšíte, nepotřebujeme udělat Ameriku opět velkou zemí, protože Amerika nikdy velkou zemí nepřestala být," řekla Clintonová po vítězství v jihokarolínském hlavním městě Columbia. "Namísto stavění zdí potřebujeme bariéry strhávat," zdůraznila. 

V Jižní Karolíně se volilo poměrným systémem: 53 jihokarolínských delegátů si tedy oba demokratičtí uchazeči o prezidentskou nominaci rozdělují podle procenta získaných hlasů. Podle AP jich Clintonová získala 39, Sanders jen 14.  

Celkem má tak v dosavadním nominačním souboji Clintonová 544 delegátů a Sanders 85. K získání demokratické kandidatury na prezidentský úřad je třeba nejméně 2383 delegátů. V úterý se bude soupeřit o 595 delegátů. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace