Zprávy → Amerika6. srpna  2016 v 16:31  

Clintonová vede nad Trumpem už jen těsně, rozdíl je v rámci statistické chyby

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž) - Foto: Wikimedia Commons, Michal Jindra

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž)Foto: Wikimedia Commons, Michal Jindra

Náskok demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové se před jejím republikánským soupeřem Donaldem Trumpem snížil na pouhá tři procenta. Od pondělí tak poklesl o osm procentních bodů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila agentura Reuters.

Pro Clintonovou se v průzkumu vyslovilo 42 procent dotázaných, pro Trumpa 39 procent. Protože statistická chyba průzkumu je podle Reuters tříprocentní, jsou preference obou prezidentských kandidátů prakticky vyrovnané. 

Počátkem týdne přitom bývalá první dáma jasně vedla. Příčiny propadu nejsou jasné, podle některých analytiků obliba Clintonové těžila z ohlasů nominačního sjezdu, na kterém minulý týden funkci prezidentské kandidátky formálně převzala. Sjezdy obou hlavních politických stran jsou v USA tradičně ostře sledované, jejich průběh vysílají hlavní televizní stanice. 

Server Real Clear Politics, který publikuje zprůměrované výsledky vždy několika souběžně provedených průzkumů, dával v pátek Clintonové před Trumpem náskok 6,8 procenta. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace