Zprávy → Amerika23. září  2016 v 22:41  

Clintonová vede o 4 procenta, tvrdí předvolební průzkum. Pětina voličů zůstává nerozhodná

Donald Trump a Hillary Clintonová - Foto: Rich Girard, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Donald Trump a Hillary ClintonováFoto: Rich Girard, flickr.com , CC BY-SA 2.0

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová má podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentur Reuters a Ipsos před svým republikánským konkurentem Donaldem Trumpem čtyřprocentní náskok. Podle výsledků zveřejněných v pátek preferuje Clintonovou 41 procent dotázaných, Trumpa pak 37 procent.

Mezi oběma kandidáty nadále váhá zhruba 22 procent dotázaných. Většina z nich se podle průzkumu přiklání k Trumpovi nebo kandidátům menších stran. Podle Reuters se počet nerozhodných voličů od posledních prezidentských voleb zdvojnásobil. 

Clintonová vedla v průzkumech po převážnou část své letošní kampaně, její náskok ale od konce červencových stranických sjezdů klesal. 

Do prezidentských voleb zbývá 6 týdnů. Kandidáty v pondělí čeká první ze tří živých debat, při které se budou snažit získat na svou stranu dosud nerozhodné voliče. Očekává se, že živý přenos přitáhne k televize až 100 milionů Američanů. 

Trumpa podpoří i bývalý rival Cruz 

Podporu v nadcházejících prezidentských volbách Trumpovi nečekaně vyjádřil i texaský senátor Ted Cruz. Ten byl přitom při stranických primárkách hlavním Trumpovým rivalem a dlouho ho odmítal podpořit. 

Cruz své rozhodnutí zdůvodnil dřívějším slibem, že podpoří republikánského kandidáta. Navíc je podle něj je demokratická kandidátka na prezidentský post Hillary Clintonová naprosto nepřijatelná. 

Autor:  Kristina Roháčková, Martin Balucha

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace