Zprávy → Amerika14. srpna  2016 v 07:21  

Fidel Castro slavil 90. narozeniny. Dostal rekordní doutník

Fidel Castro se na veřejnosti objevil ve společnosti svého bratra Raúla a venezuelského prezidenta Nicolase Madura - Foto:  ČTK

Fidel Castro se na veřejnosti objevil ve společnosti svého bratra Raúla a venezuelského prezidenta Nicolase MaduraFoto:  ČTK

Kubánský vůdce Fidel Castro se po dlouhé době objevil na veřejnosti. Před občany karibského ostrova přišel při oslavě svých devadesátých narozenin. Na galavečer dorazil i důležitý spojenec Kuby, venezuelský prezident Nicolas Maduro.

Fidel Castro se na veřejnosti neobjevil už dlouho a spekuluje se, že je to kvůli jeho zdravotnímu stavu. Přesné informace ovšem komunistický režim nezveřejňuje. 

Při oslavách Fidel neměl žádný projev, Kubáncům za oslavu poděkoval jen v dopise, který otiskla státní média. 

Do divadla navíc nedorazil ve své typické zelené uniformě, ale v bílé teplákové soupravě. Podle loga to nebyla kubánská značka oblečení. A právě pohodlné oblečení a opatrné vystupování by mohlo napovídat, že jeho zdravotní stav se zhoršuje. 

Na Kubánce ale i tak udělal dojem. Slavilo se taky v ulicích. O půlnoci se dokonce zpívalo Happy Birthday. 

Dostal také neobvyklý dárek. Balič Jose Castelar pro Fidela Castra připravil symbolicky 90 metrů dlouhý doutník. Jeho výroba trvala deset dní a kromě autora se na ní podílelo dalších pět lidí. Použili přes 80 kilogramů sušených tabákových listů a Castelar díky němu překonal o více než 7 metrů svůj vlastní rekord z roku 2011. 

Podle slov samotného baliče jím chtěli Kubánci revolucionáři Castrovi poděkovat za desítky let, kdy ostrovu vládl. 

Fidel Castro - Foto:  ČTK

Autor:  Jakub Lucký

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace