Zprávy → Amerika22. září  2016 v 22:44  

Firma Yahoo potvrdila únik dat z nejméně půl miliardy uživatelských účtů

Yahoo chystá prodej svých aktivit - Foto:  Josh Hallett,  CC BY-SA 2.0

Yahoo chystá prodej svých aktivitFoto:  Josh Hallett, CC BY-SA 2.0

Do nejméně 500 milionů uživatelských účtů společnosti Yahoo se před dvěma lety nabourali hackeři. Za rozsáhlým únikem podle vedení firmy stojí útok podporovaný nejmenovaný státem. Mezi ukradenými daty mohou být jména, e-mailové adresy, telefonní čísla, data narození a některá hesla. Únik ale zřejmě nezahrnuje informace o platebních kartách či bankovních účtech.

První zprávy o krádeži dat se objevily letos v srpnu. Server Motherboard tehdy přišel s informací, že se neznámý hacker pokoušel na internetu prodat údaje ke dvěma stovkám milionů uživatelských účtů Yahoo. 

Yahoo uvádí, že postupně informuje ty uživatele, kterých se hackerský útok mohl dotknout. Internetová společnost své klienty ujišťuje, že podnikla všechny potřebné kroky, aby jejich účty ochránila. Zároveň doporučuje změnu hesla všem uživatelům, kteří si ho nezměnili od roku 2014. 

Hackerský útok vedení Yahoo oznámilo v době, kdy má internetová společnost prodat své hlavní internetové aktivity americké telekomunikační firmě Verizon Communications. Ta se na koupi těchto aktivit za 4,83 miliardy dolarů (116,5 miliardy Kč) dohodla letos v červenci. 

Zatím není jasné, zda by zpráva o krádeži údajů mohla plán ovlivnit. Únik dat by každopádně podle některých komentátorů mohl hodnotu společnosti poškodit. 

Autor:  Lukáš Matoška

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace