Zprávy → Amerika3. srpna  2016 v 11:23  

Hlas pro Trumpa je hlasem pro Putina, tvrdí bývalý zaměstnanec CIA a poradce demokratů

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na volebním shromáždění v Ashburnu v americké Virginii - Foto:  Reuters

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na volebním shromáždění v Ashburnu v americké VirginiiFoto:  Reuters

Americký republikánský kandidát Donald Trump čelí sílící kritice, a to i ze strany republikánů. Jeden z kongresmanů už ohlásil, že bude volit demokratickou konkurentku Hillary Clintonovou. Nervozita narůstá i v bezpečnostní a zpravodajské komunitě, řekl Českému rozhlasu Jeremy Bash, politický poradce Demokratické strany a bývalý vysoce postavený zaměstnanec CIA a Pentagonu.

Kritici nejen z řad demokratů slova Donalda Trumpa v poslední době stále častěji označují za bezprecedentní a neslýchaná. Mluví tak například o nejnovějších výrocích republikánského kandidáta namířených proti truchlícím rodičům padlého vojáka nebo o prohlášeních podporujících ruskou anexi Krymu. 

 

O výrocích Donalda Trumpa mluvila a s Jeremym Bashem, poradcem demokratů a bývalým zaměstnancem CIA a Pentagonu, zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

Jeremy Bash varuje, že politicky výbušné výroky můžou mít vážnou dohru. „Je velmi těžké odhadnout, kdy si Donald Trump dělá legraci a kdy mluví vážně. Říká, že chce zakázat vstup do země muslimům. Žertuje, nebo mluví vážně? Říká, že chce postavit zeď, odvrátit se od našich spojenců v NATO, podporovat Vladimira Putina, Kim Čong-una,“ dal příklad. 

„Buď je to velmi neinformovaný člověk, naprosto neznalý situace a bezpečnostních problémů, kterým naše země čelí, nebo zcela cíleně podniká velmi nezodpovědné kroky. Ať už je to jakkoli, je to velmi nebezpečné a je vysoce riskantní, aby takový člověk měl prst na spoušti jaderných zbraní." 

Jeremy Bash varuje i před proruskými výroky republikánského kandidáta. „V politické rovině Donald Trump v podstatě převzal proruský postoj. Řekl, že země NATO by měly platit za svou vlastní ochranu, že Spojené státy by NATO neměly podporovat, že aliance si nezaslouží přízeň a podporu Američanů. Zpochybnil tak naše zapojení do aliance, která je důležitým obranným valem před ruskou agresí a rozpínavostí.“ 

‚Trump se obklopuje lidmi s vazbami na Moskvu' 

„Za druhé - podívejte se i na lidi, kterými se Donald Trump obklopuje. Mnozí mají velmi silné vazby na Moskvu a Vladimira Putina. A za třetí - Donald Trump otevřeně řekl, že si přeje, aby Rusko zasáhlo do našich voleb. De facto prohlásil, že by byl rád, kdyby se Ruská federace nabourala a získala přístup k e-mailům americké občanky a prezidentské kandidátky,“ pokračoval Jeremy Bash. 

„Když si dáte všechna tato fakta dohromady, snad ani nepotřebujete žádné další přímé důkazy, že Putin a Trump spolupracují, upřednostňují jeden druhého a že hlas pro Donalda Trumpa v Americe je de facto hlasem pro Vladimira Putina,“ vyjádřil bývalý kancléř CIA a Pentagonu podezření. 

Donald Trump spojení s Ruskem odmítá, přestože kritici namítají, že přichází s novými a novými výroky na podporu Moskvy. Vměšování do voleb vylučuje i Kreml, který se vyjádřil ve prospěch republikánského kandidáta. 

‚Putin Trumpem manipuluje' 

„Mezi Trumpem a Putinem je zjevné spojenectví. Donald Trump je buď naprosto nepoučený a nechápe, že jím Putin manipuluje a hraje si s ním, jak potřebuje, nebo se s ruským prezidentem spojuje cíleně. V každém případě je to velmi znepokojující,“ zhodnotil Jeremy Bash. 

„Je to přesně ten moment, ze kterého jde podle mě mráz po zádech velitelům americké armády, expertům amerických zpravodajských služeb a diplomatům, kteří zodpovídají za ochranu bezpečnosti a svobody naší země. A velmi znepokojení by měli být i naši spojenci, včetně těch evropských.“ 

„Pokud se Trump dostane do funkce, nemyslím si, že se naši partneři v Evropě můžou cítit bezpečně. Bylo by to rozkladné pro transatlantickou alianci, která od druhé světové války až do teď posilovala americkou i evropskou bezpečnost," dodal poradce demokratické kampaně.  

Za nezpůsobilého pro úřad Trumpa v dosud nejostřejším vystoupení označil i Barack Obama, současná hlava Spojených států. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace