Zprávy → Amerika7. října  2016 v 18:12  

Hurikán Matthew se přesouvá podél floridského pobřeží. V ohrožení jsou Georgia a Jižní Karolína

Hurikán Matthew míří na sever podél floridského pobřeží - Foto:  ČTK

Hurikán Matthew míří na sever podél floridského pobřežíFoto:  ČTK

Hurikán Matthew postupuje podél floridského pobřeží. Podle meteorologů jde o nejsilnější bouři za poslední dekádu, která by mohla Spojené státy zasáhnout. Ačkoliv přírodní živel zeslábl na stupeň tři z pětibodové stupnice, stále jde o vážnou hrozbu. V ohrožení jsou teď hlavně státy Georgia a Jižní Karolína.

Florida a státy Georgia nebo Jižní Karolína zažily masovou evakuaci, která se dotkla až 3 milionů lidí. Hurikán ale zatím zůstává mimo pevninu a míří na sever podél floridského pobřeží. 

 

Situaci ve Spojených státech sleduje reportérka Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

V noci se zásahu vyhnul jih poloostrova, takže milionová města jako Miami a Fort Lauderdale zůstala ušetřena. Pevninu teď ale bičují silné deště a vítr, což způsobilo i krach dodávek energie. Bez elektřiny je teď 600 tisíc domácností. 

Obavy z přírodního živlu mají hlavně obyvatelé států Georgia a Jižní Karolína. Hurikán by tam mohl způsobit rozsáhlé záplavy. 

Mnoho lidí naštěstí poslechlo výzvy úřadů a s předstihem se evakuovalo do bezpečí. Guvernér Floridy Rick Scott upozorňoval, že hurikán má sílu zabíjet. Řekl, že pokud lidé zůstávají v pobřežních oblastech, vydávají se na pospas záhubě, protože jim záchranáři nebudou schopni pomoct. 

Čtěte také: Počet obětí hurikánu Matthew na Haiti roste. Média informují až o 572 mrtvých

K výzvě se připojil i prezident Obama a dodal, že nebezpečí zatím nijak nepolevilo. 

Hurikán Matthew navíc ochromil leteckou dopravu na jihovýchodě Spojených států. Na Floridě, v Georgii a Jižní Karolíně bylo zrušeno už 4500 letů. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace