Zprávy → Amerika11. října  2016 v 16:05  

Kolumbijská vláda zahájí mírové rozhovory s další povstaleckou skupinou ELN

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a šéf povstalecké skupiny FARC Timochenko po podpisu mírové dohody - Foto:  Reuters

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a šéf povstalecké skupiny FARC Timochenko po podpisu mírové dohodyFoto:  Reuters

Jedna z posledních kolumbijských povstaleckých skupin, ELN, zahájí mírové rozhovory s vládou. Zástupci obou stran oznámili, že jednání začne 27. října v ekvádorské metropoli Quitu. Vedení Armády lidového osvobození se zavázalo do té doby propustit dvě unesené osoby.

Jak oznámily společně obě strany po předběžném jednání ve Venezuele, rozhovory o ukončení konfliktu mají brát ohled na názor společnosti. Jednání mezi vládou a povstaleckou skupinou Armáda lidového osvobození známou pod zkratkou ELN začnou i přes nedávné referendum.  

V něm voliči zamítli mírovou dohodu s největší kolumbijskou gerilou FARC. Právě za tento mírový proces přitom dostal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos Nobelovu cenu míru. Santos po oznámení jednání s ELN prohlásil, že Kolumbijci se míru nevzdají.
Kolik unesených osob gerila ELN drží, není jasné. Kromě dvou ozbrojených povstaleckých skupin v zemi působí ještě zločinecké gangy zvané Bacrim a pozůstatky paramilitantních skupin. 

Autor:  David Koubek  (dkk),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace