Zprávy → Amerika29. září  2016 v 07:16  

Kongres poprvé přetlačil Obamovo veto, rodiny obětí z 11. září můžou žalovat Saúdskou Arábii

Washingtonský Kapitol - Foto: Vít Pohanka

Washingtonský KapitolFoto: Vít Pohanka

Americký Kongres poprvé přehlasoval prezidentské veto Baracka Obamy. Obě jeho komory znovu schválily návrh zákona, který rodinám obětí teroristických útoků z 11. září dovolí žalovat saúdskoarabskou vládu o odškodné. Spojené státy jim už dřív vyplatily v přepočtu asi 170 miliard korun.

Prezident Barack Obama v rozhovoru pro CNN označil přijetí zákona za nebezpečný precedens. Varoval, že podobným žalobám můžou teď v zahraničí čelit americká vláda a její vojáci. 

Podle Obamy zákonodárci předpis schválili, protože se bojí prohry v listopadových volbách. Příznivci zákona ale tvrdí, že se díky němu pozůstalí konečně dočkají spravedlnosti. 

Většina teroristů z 11. září měla saúdské občanství. Rijád však odmítá, že by je jakkoli podporoval. Země je klíčovým spojencem Američanů na Blízkém východě a zákon by mohl poškodit vzájemné vztahy. 

Podle agentury AP by Rijád mohl snížit investice ve Spojených státech nebo přesvědčit další země Perského zálivu, aby omezily spolupráci s Američany při boji proti terorismu. 

Podle šéfa CIA Johna Brennena je Saúdská Arábie klíčovým partnerem Spojených států v postupu proti teroristům. Omezení společných operací by proto podle něj byl skandál. 

Vztahy mezi oběma státy poškodila už loňská mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu. Rijád a Teherán spolu na Blízkém východě tradičně soupeří. 

Autor:  Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace