Zprávy → Amerika6. září  2016 v 07:28  

Kontrolované SMS na Kubě. Zprávy o demokracii a lidských právech se příjemci nedoručí

Havana, Kuba - Foto: Nick Kenrick, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Havana, KubaFoto: Nick Kenrick, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Disidenti na Kubě tvrdí, že vláda kontroluje SMS zprávy, a pokud v nich je něco pro režim nežádoucího, zablokuje je. Její filtr se údajně zaměřuje nejméně na tři desítky slov. Kubánská vláda i státní telekomunikační sítě k nařčení mlčí.

Jsou to slova jako například demokracie, lidská práva, protestní hladovka nebo třeba jména některých disidentů - tedy pojmy, které naznačují potenciální protest proti kubánskému komunistickému režimu. Zprávy, které tato slova obsahují, většinou nedojdou k cílovému příjemci. 

Neuspěla ani Reuters 

Testovala to i agentura Reuters, její reportér poslal SMS ve španělštině se zmíněnými „zakázanými slovy", a přestože se mu na mobilu ukázalo, že zpráva byla odeslána, nikdy nikomu nedošla. 

Kubánská vláda se k tomu zatím nevyjádřila, stejně jako provozovatel státní telekomunikační sítě. Informace vyplývají z výzkumu blogerky Yoani Sánchezové a nezávislého novináře Reinalda Escobara.  

Bez rozdílu u všech 

Disidenti k tomu dodávají, že dříve výpadkové doručování zpráv dávali za vinu špatné mobilní síti nebo tomu, že prostě vláda sleduje přímo jejich telefony. Nikdy je ale nenapadlo, že se postupuje podle jednoho klíče a v podstatě u všech bez rozdílu.  

Kuba povolila mobilní telefony až v roce 2008, stejně jako zavedení bezdrátové sítě wifi. V tuto chvíli fungují v zemi asi tři miliony mobilních telefonů. 

Autor:  Pavlína Nečásková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace