Zprávy → Amerika6. srpna  2012 v 07:03  

Masakr v sikhském chrámu v USA, neznámý střelec zabil šest lidí

Sikhský chrám ve městě Oak Creek - Foto:  Reuters

Sikhský chrám ve městě Oak CreekFoto:  Reuters

Šest lidí zabil neznámý ozbrojenec v sikhském chrámu v americkém Wisconsinu. Počet obětí se může ještě zvýšit, nejméně tři osoby převezli záchranáři v kritickém stavu do nemocnice. Je mezi nimi i jeden policista. Zásahová jednotka nakonec útočníka zastřelila.

Cílem útoku se stal sikhský chrám ve městě Oak Creek nedaleko Milwaukee. V době masakru byla v chrámu asi stovka lidí vesměs indického původu. Oproti původním zprávám střelec pravděpodobně jednal sám. Podle policie to byl asi čtyřicetiletý běloch. Motiv jeho činu zatím není jasný. 

Spekuluje se o tom, že se mohlo jednat o radikála, který zaútočil na sikhy v domnění, že se jedná o muslimy. Sikhové jsou kvůli svým turbanům a plnovousům v USA s muslimy často zaměňováni. Televizi CNN to potvrdil i předseda Sikhské rady pro náboženství a vzdělávání Rajawant Singh. 

 

O střelbě v sikhském chrámu v americkém Wisconsinu mluvil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Vložit na svůj web

„V sikhské komunitě panuje od útoků z 11. září velká nejistota a obavy z podobných útoků. Lidé jsou zmatení a myslí si, že patříme k bin Ládinovi nebo k Tálibánu. Vždycky když dojde k nějakému útoku na americké vojáky v cizině, tak se musejí začít bát i sikhové ve Spojených státech. Jakýkoli šílenec si nás může splést a zaútočit na nás. Ostatně první člověk, kterého zastřelili v odplatě za tragédii z 11. září, byl také Sikh,“ řekl Singh. 

Policie vyslýchá napadené Sikhy - Foto:  Reuters

Policie vyslýchá napadené SikhyFoto:  Reuters

Policie zatím odmítá zveřejnit konkrétní údaje o střelci a jeho obětech. Rovněž nechce spekulovat o pachatelově motivu. Událost vyšetřuje FBI jako akt domácího terorismu. Svědci, kteří hovořili s tamními novináři, jsou přesvědčeni, že střelec jednal z nenávisti. 

Policejní velitel John Edwards popsal médiím zásah proti útočníkovi. 

„Naši policisté reagovali na tísňové volání a okamžitě vyrazili na místo. Našli tam jednu z obětí a chtěli jí pomoci. V tu chvíli útočník přepadl jednoho z našich policistů a několikrát ho postřelil. Na místě byl i druhý policista, který útočníka zastřelil. Zastavil tak tragédii, která by mohla být ještě daleko horší, protože na místě bylo ještě mnoho dalších lidí,“ řekl policejní velitel. 

Americký prezident Barack Obama vyjádřil nad událostí ‚hluboký zármutek‘. Místním úřadům pak slíbil pomoc při vyšetřování. 


Zvětšit mapu
Autor:  Ondřej Himmer  (onh), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace