Méně útočná a věcná, hodnotí klíčovou republikánskou debatu na Floridě komentátoři

Souboj republikánských uchazečů o kandidaturu na amerického prezidenta má za sebou televizní debatu ve floridském Miami, která je považovaná za klíčovou před primárkami na Floridě a v Ohiu, kde vítěz získá většinovým systémem veškeré hlasy. Podle komentátorů byla debata na stanici CNN mnohem méně útočná než dřívější debaty a především byla poměrně věcná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánští uchazeči o kandidaturu na amerického prezidenta (zleva Marco Rubio, Donald Trump, Ted Cruz a John Kasich) se střetli v klíčové debatě na Floridě

Republikánští uchazeči o kandidaturu na amerického prezidenta (zleva Marco Rubio, Donald Trump, Ted Cruz a John Kasich) se střetli v klíčové debatě na Floridě | Zdroj: Reuters

Čtveřice prezidentských republikánských kandidátů si vzala k srdci doporučení republikánského establishmentu, aby se pokud možno zdrželi osobních útoků na adresu svých konkurentů. Ojedinělé dokonce byly i výpady proti zatím lídrovi dosavadního průběhu primárek Donaldu Trumpovi.

Debatovalo se na téma imigrace, klimatické změny či volný obchod. Zásadní střet se týkal islámu a především kontroverzních výroků Trumpa. Na něj se přímo obrátil moderátor s otázkou: „Opravdu nás nenávidí celá víc než miliarda a půl muslimů? A Trump odpověděl: „Hodně z nich.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Republikánští uchazeči o kandidaturu na amerického prezidenta se střetli v klíčové debatě na Floridě. O detaily se zajímal redaktor Zdeněk Novák

Islámu se během debaty zastali všichni další kandidáti. Asi nejvýraznější opozici vůči Trampovým výrokům zastával senátor Marco Rubio. Řekl, že nechce prý být politicky korektní, ale jednoduše mluvit pravdu. Tím odrážel výpady Trumpa, že islámu se zastávají pouze ti, kteří chtějí být politicky korektní a snaží se změkčovat pravdu.

Po bouřlivém potlesku Rubio mluvil o tom, že islám sice má obrovský problém s radikalizací, ale ta se netýká všech muslimů. Zmínil také, že je potřeba, aby Spojené státy spolupracovaly s muslimskými zeměmi. Zmínil například Jordánsko, Saudskou Arábii, státy Perského zálivu či Egypt. Podle Rubia by tyto země a všichni umírnění muslimové měli Západu pomoct v boji proti Islámskému státu.

Dalšími tématy debaty byly klimatická změna či volný obchod. Právě tam se střetli hlavně Ted Cruz a Donald Trump.

Guvernér Cruz řekl, že Trump v tomto směru správně pojmenovává problémy, ale jeho řešení nefungují, respektive nefungovala by. Cruz zpochybnil Trumpův návrh, aby USA zavedly až 45procentní dovozní clo. Podle něj by to nesmírně zdražilo veškerý dovoz a zároveň by to mohlo způsobovat problém pro americké exportéry.

Výsledek na Floridě bude zásadní, protože ve hře je 99 delegátských hlasů. Florida je domácí stát Marca Rubia. Když vyhraje, přiblíží se Cruzovi, ale pořád bude třetí. Pokud Rubio nevyhraje, je ze hry venku a souboj se zúží na klání Trump - Cruz.

Podle posledního propočtu agentury AP má Trump zatím podporu 458 delegátů, Cruz 359 a Rubio 151, čtvrtý Kasich získal 54 delegátů. Pro nominaci Republikánské strany je nutné mít hlasy 1237 delegátů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme