Zprávy → Amerika1. září  2016 v 22:32  

Milion lidí v Caracasu. Ve Venezuele protestovali příznivci a odpůrci prezidenta Madura

Protestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidí - Foto:  Reuters

Protestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidíFoto:  Reuters

Statisíce demonstrantů vyšly ve čtvrtek do ulic venezuelské metropole Caracas. Příznivci vládní opozice viní socialistickou vládu za 17 let hospodářských problémů a na protestu požadovali odvolání prezidenta Nicolase Madura. Podle nich vláda úmyslně oddaluje referendum, které by ho mohlo zbavit funkce. Vláda zase obviňuje opozici z pokusu o puč. Protestu se účastnil také početný tábor Madurových příznivců.

„Národ zvítězil. Chtěli zastrašit lid, ale lid je tady,“ prohlásil prezident Maduro na shromáždění v centru Caracasu. 

Na demonstraci přezdívané převzetí Caracasu přišlo podle opozice předpokládaných milion účastníků. Vládní stranu ale tuto informaci zpochybňuje. 

„Ukázali jsme světu, jak důležitá je Venezuela a jak moc si přeje změnu,“ řekl opoziční politik Jesus Terrealba. 

Odpůrci prezidenta Madura, oblečeni převážně do bílých triček, v ulicích vykřikovali "svrhneme Madura, tato vláda padne", píše BBC. 

Protestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidí - Foto:  ReutersProtestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidí - Foto:  Reuters

Řada opozičních politiků byla v týdnech předcházejících velké demonstraci zadržena. Například Daniel Ceballos byl navrácen do vězení poté, co rok strávil v domácím vězení na základě obvinění z povstání. 

Opozice doufá, že protest urychlí svolání referenda o odvolání socialistického prezidenta Madura. Podle nedávného průzkumu si jeho odchod přeje 64 procent voličů. 

Nicolas Maduro vyhrál volby v roce 2013 a jeho mandát má trvat do roku 2019. Aby opozice uspěla, musí se pro jeho svržení vyslovit nejméně tolik lidí, kolik ho podpořilo ve volbách před třemi lety. To je přesně 7 587 579 lidí. 

Referendum navíc musí proběhnout do 10. ledna příštího roku. Takto by skončila i Madurova vláda a nastaly nové volby. Kdyby ale k hlasování došlo později, nastoupil by do úřadu viceprezident, tedy Madurův člověk, Aristóbulo Istúriz. 

Autor:  Kristina Roháčková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace