Zprávy → Amerika17. září  2016 v 10:16  

Na Floridě unikly miliony hektolitrů radiaktivní vody, viník to tři týdny tajil. Žádné riziko, tvrdí nyní

Radioaktivní odpad (ilustrační foto) - Foto:  Greens MPs,  CC BY-NC-ND 2.0

Radioaktivní odpad (ilustrační foto)Foto:  Greens MPs, CC BY-NC-ND 2.0

Více než osm milionů hektolitrů radioaktivní vody uniklo v místě podzemního zdroje pitné vody na Floridě, kde se propadla část povrchu nedaleko podniku vyrábějícího hnojiva. Informovala o tom agentura Reuters.

Firma, která na únik veřejnost upozornila až po třech týdnech, tvrdí, že nepředstavuje pro veřejnost žádné zdravotní riziko, neboť voda nepronikla přímo do pitných zásob. 

K havárii došlo již koncem srpna u závodu jednoho z nejvýznamnějších výrobců fosfátových hnojiv, společnosti Mosaic, na veřejnost se však informace dostaly až v pátek.  

Čtěte také: Tohle není olympijský vzduch: Rio lhalo, znečištění ovzduší je vyšší

Díra s průměrem přibližně 15 metrů se vytvořila v místě, kde firma skladovala odpad, v těsné blízkosti nádrže s odpadní vodou. V ní byla obsažena chemická látka známá jako fosfosádra, která je odpadním produktem při výrobě fosfátových hnojiv a je mírně radioaktivní. 

Pod zem se od havárie dostalo přes tři čtvrtě milionu krychlových metrů vody, což odpovídá objemu menšího českého rybníka. 

Zástupci firmy veřejnost ujistili, že stihnou vodu pronikající do podzemí odčerpat dříve, než se smísí s pitnou vodou. „Podzemní voda se pohybuje velmi pomalu. Neexistuje absolutně žádné riziko pro nikoho," řekl televizi CBS David Jellerson z vedení společnosti. 

Zlehčení problému, tvrdí ekologové 

Ekologové však varují před možným podceněním rizika či snahou firmy problém zlehčovat. 

„Je těžké jim věřit, když říkají 'žádný strach' a drželi to v tajnosti tři týdny," řekla agentuře Reuters Jacki Lopezová, floridská ředitelka celonárodní neziskové organizace Centrum pro biologickou diverzitu. „Pokud bych žila v té oblasti a používala vodu ze studně, bála bych se o zdraví," dodala. 

Místo úniku se nachází necelých 50 kilometrů od Tampy a místní podzemní voda je zdrojem pro tisíce lidí. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace