Zprávy → Amerika10. října  2016 v 10:19  

Na Haiti začali pohřbívat do masových hrobů. V zemi se po hurikánu šíří cholera

V nemocničním centru pro léčbu cholery na Haiti ošetřují dítě - Foto:  Reuters

V nemocničním centru pro léčbu cholery na Haiti ošetřují dítěFoto:  Reuters

Lidé na Haiti začali pohřbívat některé mrtvé po ničivém hurikánu Matthew do masových hrobů, informovala agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení místních úřadů. V zemi se po zásahu přírodní katastrofy, která si podle nejnovější bilance vyžádal na tisíc životů, šíří cholera.

Humanitární pomoc podle Organizace spojených národů na Haiti po hurikánu potřebuje 1,4 milionu lidí. Celkovou populaci nejchudší země kontinentu přitom tvoří 10 milionů obyvatel. 

Podle Reuters se počet obětí v zemi vyšplhal na tisíc. Agentura ale upozorňuje, že oficiální čísla zatím uvádí 336 mrtvých, protože úřady musí pro potvrzení navštívit každou vesnici. 

Ve městě Jeremie museli začít pohřbívat mrtvé do masových hrobů, protože se těla začínala rozkládat, oznámil Kedner Frenel, představitel vlády v regionu Grand'Anse na západě země. 

Čtěte také: Po hurikánu přišla cholera. Nemoc si na Haiti vyžádala minimálně 13 obětí

Dodal, že se potýkají s šířením cholery. Úřady se proto soustředí, aby tisícům lidí žijících v přístřešcích zajistily vodu, jídlo a léky. 

Cholera způsobuje silný průjem a nemocného může zabít i během několika hodin, pokud se mu nedostane péče. Šíří se kontaminovanou vodou a má krátkou inkubační dobu. 

Hurikán Matthew, který doprovázela nejsilnější bouře v oblasti za deset let, zasáhl Haiti v úterý. Vítr dosahoval rychlosti 233 kilometrů za hodinu. 

Organizace spojených národů oznámila, že Haiti čeká největší humanitární krize od roku 2010, kdy ostrov zasáhlo silní zemětřesení. I tehdy se po katastrofě začala šířit cholera. 

Hurikán Matthew na Haiti poničil domy - Foto:  Reuters

Autor:   mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace