Zprávy → Amerika27. září  2016 v 10:25  

'Naše společnosti odcházejí do Mexika.' Média zmapovala lživé výroky Trumpa a Clintonové

Média kontrolovala jednotlivé výroky kandidátů - Foto:  Reuters

Média kontrolovala jednotlivé výroky kandidátůFoto:  Reuters

„Naše společnosti odcházejí do Mexika, jsou jich stovky a stovky." To byl jeden z mnoha nepravdivých výroků, které zazněly při pondělní debatě kandidátů na amerického prezidenta. Prověřování pravdivosti výroků Hillary Clintonové a Donalda Trumpa následovalo v amerických médiích bezprostředně po ukončení diskuse. Ani jeden ze zúčastněných z ní nevyšel s čistým štítem.

Clintonová třeba s odvoláním na nezávislé experty prohlásila, že Trumpův daňový program by vedl ke ztrátě 3,5 milionu pracovních míst a možná i k nové hospodářské krizi. Podle agentury AP ale tuto předpověď prezentoval jediný ekonom Mark Zandi, který navíc finančně přispěl na kampaň demokratické kandidátky. 

Kromě toho Clintonová popřela Trumpovo tvrzení, že připravovanou smlouvu o transpacifickém partnerství (TPP) označila za "zlatý standard". Slova o "zlatém standardu" přitom padla při cestě demokratické kandidátky do Austrálie v roce 2012. 

Čtěte také: Clintonová debatu s Trumpem vyhrála, tvrdí CNN. Kandidát republikánů byl častěji v defenzivě

Demokratická kandidátka se dopustila i dalších nepřesností, v počtu klamavých nebo lživých argumentů ji ale její rival předčil. Rozruch vyvolalo třeba jeho popření výroku, kterého se na sociální síti Twitter dopustil před několika lety. Tvrdil v něm, že informace o klimatických změnách jsou pouze v Číně vyrobenými poplašnými zprávami, které mají poškodit USA. 

O existenci takového tweetu se přitom uživatelé internetu mohli v rychlosti přesvědčit sami. 

Dále Trump uvedl, že byl vždy proti americké účasti ve válce v Iráku. Půl roku před zahájením tohoto amerického tažení ale v rozhlasovém interview s Howardem Sternem řekl, že by takovou akci podpořil. 

Trump, který odmítá zveřejnit informace o svých daních, v debatě prohlásil, že "z daňových přiznání se toho lidé moc nedozvědí". Podle expertů jsou ale cenným zdrojem informací nejen o stavu majetku konkrétní osoby, ale i o zdraví, charitě nebo daňových úlevách, které nelze získat jinde. 

Debat moderoval Lester Holt, podle Trumpa byl ale zaujatý proti němu - Foto:  Reuters

Debat moderoval Lester Holt, podle Trumpa byl ale zaujatý proti němuFoto:  Reuters

List The Guardian zmiňuje také Trumpovo tvrzení o přesunu pracovním míst z USA do Mexika. „V zemi mizí pracovní uplatnění. Společnosti a zaměstnavatelé totiž odcházejí do Mexika a mnoha dalších malých zemí. Dělají to stovky a stovky firem,“ řekl v debatě republikánský kandidát. Podle agentury AP přesná data neexistují, od roku 2010 ale v USA naopak vzniklo 14,9 milionu nových pracovních míst. 

Podle CNN vyšla z první společné diskuse obou adeptů na křeslo v Bílém domě Hillary Clintonová. Do prezidentských voleb, které se uskuteční 8. listopadu, ale proběhnou ještě dva televizní střety obou kandidátů. Clintonová a Trump se příště potkají 9. října na půdě Washingtonské univerzity ve městě St. Louis. Poslední debata se bude konat 19. října, tedy 20 dní před samotnými volbami. 

Autor:   ČTK, AP 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace