Zprávy → Amerika14. října  2016 v 08:03  

Nulová úcta k ambicím a intelektu. Obamová kritizuje Trumpa za jeho chování k ženám

Michelle Obamová je podle svých slov do hloubi duše otřesená výroky i chováním Donalda Trumpa (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Michelle Obamová je podle svých slov do hloubi duše otřesená výroky i chováním Donalda Trumpa (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump odmítá nová obvinění ze sexuálních útoků. V posledních dnech se objevilo hned několik svědectví žen, které poukazují na možné obtěžování a nepatřičný fyzický kontakt. Donald Trump je pod rostoucím tlakem vlastní strany i veřejnosti. S ostrou kritikou vystoupila i první dáma Spojených států Michelle Obamová.

„Nemůžu uvěřit, že opravdu říkám, že kandidát na prezidenta Spojených států se chlubil sexuálním napadáním žen,“ řekla Michelle Obamová před stovkami lidí na univerzitě v New Hampshiru. 

„Je to ostudné, je to nesnesitelné a nezáleží na tom, z jaké strany jste. Žádná žena si nezaslouží takové zacházení, nikdo z nás si nezaslouží takové zneužívání,“ uvedla. 

První dáma je podle svých slov do hloubi duše otřesená. Varovala zároveň, že současné dění má mnohem hlubší souvislosti, než že by šlo jen o smutnou kapitolu předvolebního boje. 

„Nešlo jen o oplzlé chvástání ve stylu mužské sportovní šatny. Vlivný a mocný člověk mluvil naprosto dobrovolně a otevřeně o svém sexuálně predátorském chování a vytahoval se osaháváním a líbáním žen, a to tak obscénním jazykem, že se mnozí z nás bojí, aby ho neslyšely naše děti, když zapnou televizi,“ řekla na adresu Trumpa. 

Obamová také zdůraznila, že zřejmě nešlo o ojedinělý incident a nahrávka z šatny je pouze jeden z příkladů toho, jak se Donald Trump chová k ženám celý svůj život. 

„Když ta slova poslouchám, osobně se mě dotýkají. A jsem si jistá, že ostatních taky, zvlášť žen. Ostudné poznámky o našich tělech, nulová úcta k našim ambicím a našemu intelektu a přesvědčení, že se ženou si můžete dělat, co chcete. Je to kruté, děsivé a zraňující,“ dodala. 

Cílené útoky a fikce 

Video, ve kterém Donald Trump mluví obscénním jazykem o ženách, vyvolalo bouři nevole, odliv voličů i podpory nejvlivnějších republikánů. Zatímco prezidentský kandidát se brání, že šlo jen o chvástání a silácké chlapské řeči, nová svědectví naznačují, že podle všeho nešlo jen o jazyk, ale i o činy. 

 

Republikánský kandidát Donald Trump odmítá další obvinění z nepatřičného chování vůči ženám. Pustila se do něj i první dáma USA Michelle Obamová

Vložit na svůj web

Nejméně tři ženy už republikánského kandidáta obvinily z nepatřičných sexuálních výpadů a obtěžování. Jessica Leedsová listu New York Times potvrdila, že ji Donald Trump osahával v letadle. 

Další dvě ženy, včetně reportérky magazínu People, která o manželech Trumpových psala článek v roce 2005, ho obvinily, že je proti jejich vůli začal líbat. Všechny tvrdí, že se léta styděly a mocného podnikatele a hvězdy showbyznysu se bály, proto s obviněním nikdy veřejně nevystoupily. 

Republikánský kandidát na prezidenta všechna obvinění ve čtvrtek na Floridě odmítl. Před svými příznivci utrousil také několik poznámek na adresu jedné ze zmiňovaných žen. 

Čtěte také: Byl jako chobotnice, jeho ruce byly všude. Deník NYT zveřejnil příběhy žen, které Trumpa viní z obtěžování

Odvetou pohrozil Donald Trump i tentokrát, deník New York Times slíbil zažalovat, pokud článek nestáhne. Vedení listu si za ním ale stojí a je ochotné jít až k soudu. 

Kampaň plná genderových otázek 

Veřejné pobouření, šok i odpor nad bezprecedentní situací sílí. Političtí experti se shodují, že série odhalení, která vzhledem k letité kariéře Donalda Trumpa v showbyznysu a jeho účasti v řadě reality show, nemusí být u konce, ovlivní finální volební skóre. 

„Pokud Donald Trump v boji vytrvá, osobně nevidím šanci, že by mohl volby vyhrát. Pohněval si příliš velké procento voličů," je přesvědčená profesorka Marie Griffithová z Washingtonské univerzity. 

Čtěte také: Štěpení republikánské strany: od Trumpa se distancoval nejvlivnější politik strany Ryan

Ani ona podle svých slov nečekala, že kampaň nabere takový obrat, i přesto že byla vzhledem k historicky první kandidatuře ženy nabitá genderovými otázkami od počátku. 

„Jsme sice v 21. století, ale nenávist k ženám stále žije a dobře se jí daří. Je to velmi depresivní. Bohužel, antipatie vůči ženám chovají nejen muži, ale i ženy samotné. Misogynie je ve společnosti hluboce zakořeněná, což je velmi skličující. Naštěstí zblízka sleduju mladou americkou generaci, která se zdá být jiná, snaží se hledat dobro a laskavost," věří Marie Griffithová z univerzity v St. Louis. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek), Dominika Píhová  (dp)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace