Zprávy → Amerika25. září  2016 v 08:40  

Obama otevřel Národní muzeum afroamerické historie. Představuje boj za svobodu, řekl

Americký prezident Barack Obama při slavnostním otevření Národního muzeua afroamerické historie a kultury - Foto:  Reuters

Americký prezident Barack Obama při slavnostním otevření Národního muzeua afroamerické historie a kulturyFoto:  Reuters

Ve Washingtonu se slavnostně otevřelo veřejnosti Národní muzeum afroamerické historie a kultury. Je to vůbec první podobné muzeum ve Spojených státech. Sbírka připomíná boj černošského obyvatelstva za rovnoprávnost a mapuje jejich dějiny od otroctví, přes segregaci až po hnutí za občanská práva.

Slavnostní otevření nového muzea doprovázela radost i dojetí. Podle prezidenta Baracka Obamy představuje společný boj Američanů za svobodu. Dodal, že sbírka připomíná, že dějiny afroamerického obyvatelstva jsou součástí historie celé země a tvoří její klíčový moment. 

Národní muzeum, o jehož vybudování rozhodnul v roce 2003 ještě Obamův předchůdce George Bush, shromáždilo artefakty z otrokářských dob i předměty upomínající na zásadní roli černošského obyvatelstva v americké kultuře. 

Čtěte také: Proslul po masakru v Dallasu. Teď černošský policista žaluje Obamu i Black Lives Matter

Otevření budovy, která stojí nedaleko Washingtonského památníku, provázejí po celý víkend koncerty, představení a nejrůznější akce. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace