Zprávy → Amerika24. září  2016 v 09:05  

Obama vetoval zákon umožňující žalovat Saúdskou Arábie za útoky z 11. září

Americký prezident Barack Obama - Foto:  Reuters

Americký prezident Barack ObamaFoto:  Reuters

Americký prezident Barack Obama vetoval zákon umožňující pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie. Kongres může nyní veto zvrátit dvoutřetinovou většinou. To se ale od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009 ještě nestalo.

Obama své rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, zákon by prý mohl poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Nepochybně by ochladly vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě. 

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu by se podle Obamy mohl obrátit proti USA. Pokud budou moci Američané žalovat Saúdskou Arábii, pak by mohli občané jiných zemí udělat to samé Spojeným státům, domnívá se Bílý dům. 

Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a už v květnu Senát, má umožnit žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Rijád jakýkoli podíl na útocích, či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil. 

Sebevražedné atentáty na USA z 11. září 2001, při kterých zemřelo téměř 3000 lidí, provedlo 19 teroristů arabského původu, z nichž 15 bylo občany Saúdské Arábie. 

Kongres může prezidentské veto zvrátit. V obou komorách by ale zákon musely podpořit nejméně dvě třetiny poslanců a senátorů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace