Zprávy → Amerika19. srpna  2016 v 11:02  

OBRAZEM: 'Císař nemá koule.' Američané se fotí s nahou sochou Trumpa

Američané se fotí s nahou sochou Donalda Trumpa v New Yorku - Foto:  Reuters

Američané se fotí s nahou sochou Donalda Trumpa v New YorkuFoto:  Reuters

Velkou senzací se ve Spojených státech staly plastiky Donalda Trumpa. Objevily se v New Yorku, San Franciscu, Los Angeles, Seattlu a Clevelandu. Republikánský prezidentský kandidát je vyobrazený úplně nahý, a ne právě lichotivě. Socha na newyorském Union Square ale vydržela jen jeden den. Odstranili ji totiž pracovníci parku.

Plastiky zobrazují Donalda Trumpa v životní velikosti, s jeho typickým účesem. 

Republikánský prezidentský kandidát je nahý s neúměrně zmenšenými intimními partiemi. Ruce pak má opřené o vyvalené břicho. 

Řada lidí na sociálních sítích autory kritizuje za nedůstojné zesměšňování, ale Newyorčany plastika bavila.  

Jeden z přihlížejících například tvrdil, že socha Trumpa přesně vystihuje a že prý už bylo načase, aby mu už někdo vyfoukl ego. Výtvor už okomentovali také někteří američtí politici. „To je děsivá představa. Nemám ho rád, ani když je oblečený," řekl demokratický starosta New Yorku Bill de Blasio. 

Plastika měla u nohou plaketu s nápisem „Císař nemá koule“. K autorství se přihlásil sochař, který si říká Ginger. Patří ke skupině streetartových umělců jménem Indecline, která Donalda Trumpa dlouhodobě kritizuje. 

Trump v posledních týdnech čelí velké kritice kvůli svým výrokům. Vyjadřoval se v minulosti proti ženám, muslimům nebo mexickým přistěhovalcům, které označil za zločince a násilníky.  

Výraznou odezvu vyvolal především jeho útok na muslimskou rodinu padlého amerického vojáka. Republikánský prezidentský kandidát se za své výroky omluvil. 

„Někdy ve víru debaty, když mluvíte o velkém množství témat, stane se, že nezvolíte ta správná slova. A to je i můj případ. Věřte tomu, nebo ne, lituju toho. Mrzí mě to zvláště tehdy, když jsem tím někomu mohl způsobit bolest,“ podotkl Trump. 

Čtěte také: Donald Trump naznačil, že by vlastníci zbraní mohli zastavit Hillary Clintonovou

V průzkumech se náskok Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové zvyšuje. Ve snaze zvrátit vývoj proto miliardář tento týden vyměnil hlavní organizátory své kampaně a v poslední době také přestal na shromážděních mluvit spatra. Američané půjdou volit 8. listopadu. 

Autor:  Viktor Daněk, Filip Harzer

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace