Zprávy → Amerika30. října  2012 v 20:56  

Sledovali jsme ONLINE: Škody po bouři Sandy zhlédne Obama. Čechům se prý nic nestalo

Americký prezident Obama mluvil o škodách bouře Sandy v centrále Červeného kříže ve Washingtonu - Foto:  Reuters

Americký prezident Obama mluvil o škodách bouře Sandy v centrále Červeného kříže ve WashingtonuFoto:  Reuters

New York se probudil do smutného rána. Účet za škody, které napáchala bouře Sandy, se vyšplhá na desítky miliard dolarů. V Karibiku za sebou zanechala 67 mrtvých, na kontinentu má zatím na svědomí 18 obětí. Bez proudu je už 8 milionů lidí. Záchranáři se musejí potýkat se zaplavenými ulicemi, popadanými stromy a stožáry elektrického vedení.

V oblasti newyorské čtvrti Breezy Point vypukl v 5 hodin ráno tamního času zřejmě v důsledku bouře masivní požár, který zničil na 80 obytných domů. Přístup k nim však komplikuje až metr a půl vody v ulicích. 

Hladina řeky Hackensack se v důsledku vzedmutého moře zvýšila natolik, že protrhla ochrannou hráz a zatopila oblast měst Moonachie, Little Ferry a Carlstadt. Voda zde dosáhla až 1,5 metru a záchranáři evakuovali z oblasti na 250 tisíc lidí. 

Jen ve Spojených státech Sandy zabila nejméně 18 lidí včetně tří dětí. Jednu oběť hlásí také Kanada, kterou už zasáhl vítr blížící se superbouře. 

 

V Odpoledním Radiožurnálu se s aktuálními informacemi o bouři Sandy přihlásil zpravodaj Radiožurnálu ve Spojených státech Vít Pohanka

Vložit na svůj web

V New Yorku jsou zaplaveny některé tunely metra, Battery Tunnel spojující Manhattan a Brooklyn a i hlavní sál newyorské burzy. Voda zde dosahuje svého historického maxima. Témeř milion lidí je v metropoli bez proudu. 

Pacienti z New York University Tisch Hospital byli kvůli výpadku proudu evakuováni. V manhattanské elektrárně byli uvězněni její pracovníci a zároveň došlo k výbuchu transformátoru. V nejstarší americké jaderné elektrárně Oyster Creek je vyhlášena pohotovost, nebezpečí však podle úřadů zatím nehrozí. 

Protože je zatopen i hlavní sál burzy v New Yorku, bude se tak většina transakcí během dneška realizovat pouze elektronicky. 

Čtěte také: Superbouře Sandy zasáhla i počítačovou síť společnosti Datagram

Newyorské metro zažívá největší pohromu od doby svého vzniku. Město je na něm prakticky závislé. Metro zde denně přepraví přes 5 milionů cestujících. Je zaplaveno deset tunelů a odhady, kdy by se vlastně mohlo rozjet, se stále prodlužují. Podle odhadů starosty New Yorku Michaela Bloomberga to bude za 4 až 5 dní. 

Kromě nízko položených ulic New Yorku je zaplaveno mnoho pobřežních měst hlavně ve státě New Jersey, kde Sandy přešel z moře na pevninu. Zlá je situace ve městě Atlantic City. 


Hurikán Sandy - Foto:  ČTK

První odhady škod hovoří o částce 20 miliard dolarů. Ekonomové ji vypočítali z pojistných událostí, plněných v souvislosti s předchozími bouřeni. Není to úplně konečná cena bouře. Protože do této částky se sice započítává třeba rozbitá výloha obchodu, ale už v ní není těch několik dní ušlého zisku, kdy se nenakupuje a všichni jen doma čekají na výsledek. 

Čtěte také: Bouře Sandy zatím napáchala škody nejméně za 20 miliard dolarů

V metropoli Washingtonu jsou letiště sice otevřená, ale prakticky všechny lety jsou zrušené. Obnovit by se měly až ve středu. Kvůli zrušeným letům by aerolinky mohly přijít o 450 milionů dolarů. Každý další den znamená obrovské obchodní ztráty. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo),  MaD, Pavel Novák  (pan), Pavel  Polák  (ppo), Dušan Neumann, Ondřej Bouda  (obo), Simona Bartošová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace