Zprávy → Amerika4. října  2016 v 19:02  

Před americkými volbami WikiLeaks zveřejní důležité informace o kampaních, oznámil Assange

Julian Assange promluvil prostřednictvím telekonference - Foto:  Reuters

Julian Assange promluvil prostřednictvím telekonferenceFoto:  Reuters

Server WikiLeaks zodpovědný za četné úniky tajných vládních informací zveřejní důležité informace o americké prezidentské kampani. Na veřejnost se původně měly dostat už v úterý, zakladatel serveru Julian Assange ale krok odložil.

Julian Assange o svých plánech promluvil prostřednictvím telekonference z ekvádorské ambasády v Londýně, kde se skrývá od roku 2012. Řekl, že Wikileaks za deset let existence zveřejnilo už přes deset milionů dokumentů a že stejný počet ještě hodlá odhalit. 

Zakladatel serveru potvrdil, že některé dokumenty skutečně souvisí s americkou prezidentskou kampaní a obsahují zásadní informace. Zároveň ale vyvrátil domněnky, že by se měly týkat hlavně demokratické kandidátky Hillary Clintonové. 

Dokumenty bude WikiLeaks zveřejňovat postupně v průběhu následujících deseti týdnů. 

Juliana Assange od roku 2010 stíhá Interpol kvůli podezření ze znásilnění, kterého se měl dopustit ve Švédsku. Assange ale tvrdí, že se jedná o vykonstruovaný proces, za kterým stojí snaha politiků ho zdiskreditovat. 

O jeho dopadení kvůli úniku důvěrných informací usilují Spojené státy. V roce 2012 se začal skrývat na ekvádorské ambasádě v Londýně a od prezidenta Rafaela Correy získal azyl. Z ambasády ale nemůže odejít, aby ho nezatkla britská policie. 

Autor:  Matěj Štýs

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace