Zprávy → Amerika1. září  2016 v 07:25  

Protesty radikálů prověřují vládu nového brazilského prezidenta

Brazilský viceprezident Michel Temer, který se ujal funkce hlavy státu po odvolání Dilmy Rousseffové - Foto:  Reuters

Brazilský viceprezident Michel Temer, který se ujal funkce hlavy státu po odvolání Dilmy RousseffovéFoto:  Reuters

Brazílie má novou hlavu státu – a to bez voleb. Zemi povede dosavadní úřadující prezident Michel Temer, který byl od roku 2011 viceprezidentem. Brazilský senát totiž rozhodl o sesazení Dilmy Rousseffové z nejvyšší funkce. Rozhodnutí bylo přijato nejen zpěvem a oslavami. Jestli protesty radikálních příznivců Strany pracujících Dilmy Rousseffové nepřerostou v masovější demonstrace, bude záležet na příštích krocích nové vlády Michela Temera.

Jakmile se objevil výsledek na světelné tabuli, odpůrci Dilmy Rousseffové a jejího setrvání ve funkci začali zpívat a slavit. 

Pro jich nakonec bylo 61, pohodlně víc než potřebná dvoutřetinová většina. A slavili i běžní Brazilci, kteří nemohli levicové političce přijít na jméno.  

V bohatší čtvrti jejího rodného Belo Horizonte začala troubit auta, střílet dělbuchy. Z jednoho okna byla slyšet hymna a hned pak paní domu vyvěsila vlajku a vítězně zvedala nad hlavu zaťaté pěsti.  

 

Brazílie impeachment a nový prezident

Vložit na svůj web

Většina země ale přijala zprávu už daleko klidněji než při různých okamžicích impeachmentu v uplynulém tři čtvrtě roce. 

„Nejistota skončila. Je čas sjednotit zemi a povýšit národní zájmy nad zájmy jednotlivých skupin,“ řekl odpoledne Michel Temer, nový prezident, v proslovu k Brazilcům. Jenže ne všichni se zatím chtějí sjednocovat. 

Dilma Rousseffová byla zatím jedinou ženou v nejvyšší funkci v Brazílii – a zatím jedinou hlavou státu, kterou zákonodárci zbavili úřadu. 

V Sao Paulu použila policie proti protestujícím na podporu Dilmy Rousseffové vodní děla i slzný plyn. Byly mezi nimi i skupiny maskovaných protestujících. 

Brazilská prezidentka Dilma Rouseffová - Foto:  Reuters

Brazilská prezidentka Dilma RouseffováFoto:  Reuters

To jsou ale radikální příznivci Dilmy Rousseffové a její Strany pracujících. Exprezidentka ztratila zbytky popularity. 

O nic lépe na tom ale není Michel Temer, který s ní kandidoval na viceprezidenta už v roce 2010. Teď sice má podporu podnikatelů, ale ani on to nebude mít v parlamentu lehké, i když priority mu těžko někdo může vytknout. 

„Mým závazkem je obnovit sílu našeho hospodářství a navést Brazílii zpátky na správnou cestu. Pilíři naší vlády budou: efektivní vládnutí, obnovení ekonomického růstu a tvorba pracovních míst, právní jistota, rozšíření sociálních programů a uklidnění celé země.“ 

Jestli si nevzal příliš mnoho úkolů najednou, ukážou už následující dny a kroky jeho vlády. 

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace