Zprávy → Amerika11. září  2016 v 14:00  

Řízená demolice, CIA i fingované telefonáty. Konspirační teorie okolo 11. září stále žijí

Oběti teroristického útoku na Světové obchodní centrum připomíná památník, umístěný tam, kde budovy původně stály. - Foto:  Reuters

Oběti teroristického útoku na Světové obchodní centrum připomíná památník, umístěný tam, kde budovy původně stály.Foto:  Reuters

Dokonce i po patnácti letech od teroristických útoků na americké Světové obchodní centrum se světem šíří teorie o tom, co se 11. září 2001 vlastně stalo. Autoři teorií za posledních patnáct let vypracovali mnoho verzí. Odborníkům se většinu teorií podařilo vyvrátit, žádná z nich tak nebyla dosud potvrzena.

Nejznámnější konspirační teorie například tvrdí, že mrakodrapy byly odpáleny bombou nebo že telefonáty unesených pasažérů z letadel jsou falešné. Oblíbená je také verze, která tvrdí, že budova Tower 7 byla odpálena americkou tajnou službou. 

Dvojčata byla odpálena 

Asi vůbec nejznámější z teorií uvádí, že za zřícení obou věží obchodního centra může vládou řízená demolice. Autoři teorií zdůrazňují, že není možné, aby ocelové základy nevydržely tak silný požár, který tehdy vypukl. K odpálení prý měli původci použít časované nálože nebo bomby odpálit dálkově. 

Čtěte také: Newyorská dvojčata měnila architekturu, při svém vzniku i po zřícení před 15 lety

Reálně ale pro tuto teorii neexistují žádné důkazy. Na místě se nenašly žádné stopy po výbušninách. Budova byla navíc v plném provozu a hlídaná, takže by bylo velmi obtížné, aby si řízené demolice někdo nevšiml. 

"Bomby bymusely být rozmístěné minimálně přes pět pater. Mohl by to tedy udělat jen někdo, kdo budovu projektoval před čtyřiceti lety," popsal teorii pro televizi Nova český architekt Jiří Boudník. Ten v době útoků v New Yorku žil a po útocích se zapojil i do záchranných prací. 

Záhada Tower 7 

Další z konspiračních teorií se týká záhadného zřícení budovy Tower 7. Ta se totiž zhroutila až několik hodin po teroristickém útoku. Zvláště divné prý je, že se zhroutila za méně, než tři sekundy. 

Deset let po teroristických útocích. - Foto: Jason Powell, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Deset let po teroristických útocích.Foto: Jason Powell, flickr.com , CC BY-NC 2.0

Autoři konspiračních teorií se především diví, jak mohl kolaps budovy způsobit takový oheň, jehož struktura by měla odolávat mnohem déle. Myslí si, že se zde nacházelo tajné sídlo americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo Pentagonu, a ti chtěli veškeré důkazy zničit. 

Vysvětlení je ale jednoduché. Ze země se budova sice nezdála poškozena, záběry ale ukazují, že tomu bylo naopak. Těsně nad zemí totiž v budově zel hluboký otvor, který dosahoval až do čtvrtiny její struktury. 

Poškození vyvolalo velké požáry, které byly posilovány dieselovými generátory. Kvůli nárazu byl zároveň přerušen přívod vody, takže nefungoval automatický hasicí systém. Silné požáry následně narušily pevnost nosníků. 

"Budova 7 měla tu smůlu, že když se v 80. letech stavěla, nebyl v podzemí prostor pro pohotovostní nádrže. V nich má každá větší budova palivo pro případ výpadku proudu," komentuje Boudník. 

Telefonáty byly podvod 

Hlavním důkazem pro přítomnost únosců v letadlech byly zejména telefonní hovory pasažérů. Konspirační teorie tvrdí, že byly fingované. Žádné hovory se prý nemohly uskutečnit, protože letadlo letělo moc vysoko.  

Jenže většina z cestujících volalo z terminálů, které byly zabudovány v sedačkách. Ty jsou pochopitelně schopny telefonovat i během letu. 

Žádná se nepotvrdila 

Žádná z dosud vypracovaných konspiračních teorií ale dosud nebyla potvrzena. Chybí důkazy a většinu z nich se odborníkům podařilo vyvrátit. 

Autor:  Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace