Zprávy → Amerika2. března  2016 v 06:06  

Roli favoritů volebního superúterý v USA potvrdili Trump a Clintonová

Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoi, Trump zatím v sedmi státech unie - Foto:  Reuters

Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoi, Trump zatím v sedmi státech unieFoto:  Reuters

Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump potvrdili podle odhadů během takzvaného volebního superúterý role favoritů mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoi, Trump zatím v sedmi státech unie. Volební klání uchazečů o stranickou nominaci se konalo ve 13 amerických státech.

Podle odhadů výsledků získala bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová nominaci v Georgii, Virginii, Alabamě, Tennessee, Massachusetts, Arkansasu a Texasu. 

 

Roli favoritů volebního superúterý v USA potvrdili Trump a Clintonová. V Coloradu je zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

Její soupeř z demokratického tábora Bernie Sanders zvítězil podle očekávání v primárkách ve svém domovském státě Vermontu a na seznam nominací si připsal i ty z Oklahomy, Minnesoty a Colorada. 

Clintonová v úterním hlasování zatím získala 457 delegátů z 865 možných, Sanders 286. Ve většině států bylo už sečteno přes 90 procent hlasů. 

„Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velicí,“ uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. „Amerika je silná, pokud jsme silní všichni,“ dodala. 

Už před volebním superúterým získala Clintonová nominace v Iowě, Nevadě a Jižní Karolíně, Sanders v New Hampshiru. Bývalá první dáma tak má po dnešku nominace z deseti států a vermontský senátor z pěti států. 

Clintonová během shromáždění na Floridě mluvila o boření zdí - Foto:  Reuters

V republikánském táboře podle odhadů CNN zvítězil v Georgii, Vermontu, Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts a Tennessee Donald Trump. 

 

Američtí demokraté a republikáni bilancují výsledky ‚superúterý‘. Vyhráli Clintonová a Trump. Výsledky komentuje amerikanista Jakub Lepš

Vložit na svůj web

Miliardář během tiskové konference na Floridě prohlásil, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě. Sám sebe označil za sjednotitele, který vždy říkal a bude říkat pravdu. 

Senátor Ted Cruz získal podle očekávání republikánskou nominaci ve svém domovském Texasu. Voliče o svých přednostech přesvědčil také v Oklahomě a na Aljašce. Svou vůbec první nominaci získal na volebním shromáždění v Minnesotě floridský senátor Marco Rubio. 

Trump má po úterním hlasování na svém kontě zatím 192 delegátů z 595 možných, Cruz 132, Rubio 66, ohijský guvernér John Kasich 19 a neurochirurg Ben Carson tři delegáty. S výjimkou Aljašky i v republikánském hlasování bylo už sečteno přes 90 procent odevzdaných hlasů. 

Trump na Floridě prohlásil, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě - Foto:  Reuters

Cruz poblahopřál Trumpovi k vítězství, zároveň ale vyzval republikány, kteří zatím nezískali žádnou nominaci, aby se své kandidatury vzdali a proti Trumpovi se spojili. Pokud zůstanou rozdělení, umožní Trumpovi cestu k nominaci, což Cruz označil za „totální katastrofu“ pro republikánskou stranu. 

"Amerika by neměla mít prezidenta, za jehož slova byste se styděli, kdyby je vaše děti opakovaly," dodal texaský senátor. 

Trump v dřívějších volebních kláních získal nominace už ve třech ze čtyř států unie: New Hampshiru, Jižní Karolíně a Nevadě. V Iowě zvítězil Ted Cruz. 

Republikáni dnes hlasují rovněž ve státech Colorado a Wyoming, o kandidátech se tam ale rozhodne až později. 

V dnešních primárkách a volebních shromážděních se hraje o 595 delegátů mezi republikány a o 865 mezi demokraty. Aby získal demokratický kandidát nominaci, potřebuje celkem 2383 delegátů, republikánovi stačí získat 1237. 

Autor:   ČTK, Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace