Zprávy → Amerika19. srpna  2016 v 06:00  

Růst ekonomiky, Dayton, Lewinská. Bill Clinton slaví 70. narozeniny

Zleva: bývalá americká ministryně Madeleine Albrightová, bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho manželka Hillary Clintonová na pohřbu Václava Havla - Foto: Filip Jandourek

Zleva: bývalá americká ministryně Madeleine Albrightová, bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho manželka Hillary Clintonová na pohřbu Václava HavlaFoto: Filip Jandourek

Dnes slaví své 70. narozeniny 42. americký prezident Bill Clinton. Lidé si jeho vládu pamatují jako období růstu a stability.

Během vlády Clintonova kabinetu se podařilo snížit nezaměstnanost na 30leté minimum, dařilo se ekonomice a i díky tomu klesl počet chudých. Clinton také vytvořil řadu reforem, například zavedl náhradní službu místo vojenské či prosadil regulaci držení zbraní a další. 

Během jeho vlády se USA účastnilo několika konfliktů (na Balkáně a v Iráku). Podílel se také na příklad na vzniku Daytonské dohody, která ukončila válku na Balkáně. Jako první prezident od války ve Vietnamu tuto zemi navštívil. 

Clinton měl blízko i k České republice. Byl přítelem bývalého českého prezidenta Václava Havla. Od něj v roce 1994 dostal tenorsaxofon, na který pak zahrál v jazzovém klubu Reduta. Během jeho vlády také vstoupila Česká republika do NATO. 

Velmi známý je také Clintonův milostný skandál. V druhém volebním období měl poměr se stážistkou Bílého domu Monikou Lewinskou. Kvůli tomu musel jako teprve druhý prezident USA čelit impeachmentu (obžalobě). Pokud by prohrál, mohl by být odvolán z funkce. Spor však vyhrál a svůj druhý mandát končil s velkou veřejnou podporou 65 % občanů. 

Po odchodu z funkce jezdí po světě jako řečník a ambasador humanitárních projektů. Nyní také pomáhá své ženě Hillary v prezidentské kandidatuře. Clinton má problémy se srdcem, lékaři mu museli udělat čtyřnásobný bypass a angioplastiku. 

Autor:  Vojtěch Berger  (vob)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace