Zprávy → Amerika24. ledna  2016 v 05:39  

Severovýchod USA ochromila sněhová bouře. Vyžádala si už 19 obětí

Washingtonský policista se snaží vyprostit svůj automobil ze sněhové pasti - Foto:  ČTK

Washingtonský policista se snaží vyprostit svůj automobil ze sněhové pastiFoto:  ČTK

Severovýchodní pobřeží Spojených států ochromuje husté sněžení. Počasí komplikuje silniční i leteckou dopravu, důsledkům čelí na 85 milionů Američanů. Rekordní množství sněhu napadlo i v americkém hlavním městě Washingtonu. Kalamita už zasáhla také nejlidnatější město Spojených států, New York. Podle agentury AP při mohutné sněhové bouři zemřelo už nejméně 19 lidí.

Nejméně 13 lidí zahynulo při dopravních nehodách souvisejících s nepříznivým počasím. V New Yorku zemřeli tři lidé při odklízení sněhu. 

Podle meteorologů napadlo ve Washingtonu až 50 centimetrů sněhu a bude ho ještě přibývat. V některých částech země nasněžilo více než 70 centimetrů. 

Silničáři zvládají protahovat jenom hlavní tahy, zcela mimo provoz je po celý víkend veřejná doprava včetně metra. Úřady neustále vyzývají obyvatele, aby zůstali doma.  

Zavřené jsou i obchody, restaurace a muzea, protože se jejich zaměstnanci nemají jak dostat do práce.  

 

Severovýchod USA ochromila sněhová bouře. Situaci ve Washingtonu popsala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

Elektřina v centru Washingtonu funguje normálně, bez proudu jsou ale některé domácnosti na předměstích ve státech Maryland a Virginie. 

Kvůli očekávané sněhové kalamitě vyhlásilo 11 států stav nouze. Rekordní příděl sněhu evidují vedle Washingtonu zejména Baltimore a Filadelfie, kde napadlo přes 40 centimetrů. Odtud se sněhová fronta rozšířila na severovýchod až do New Yorku, kde se čeká jen o málo menší příval sněhu než v hlavním městě.  

Situaci znepříjemňuje i silný vítr, který přes noc dosáhl například na ostrově Wallops ve Virginii přes 100 kilometrů v hodině. 

Letecké společnosti zrušily od pátku přes 9000 letů. Při nehodách na zasněžených silnicích zemřelo v posledních dnech a hodinách nejméně osm lidí. Podle CNN jsou dlouhé hodiny uvězněny desítky aut na zcela neprůjezdné dálnici I-75 v Kentucky. 

Autor:   ČRo, Lenka Kabrhelová  (lek)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace