Zprávy → Amerika8. srpna  2012 v 07:36  

Střelec z americké Arizony Jared Lee Loughner přiznal vinu

Jared Loughner před soudem v americkém Tusconu - Foto:  Reuters

Jared Loughner před soudem v americkém TusconuFoto:  Reuters

Jared Lee Loughner, známý jako střelec z Arizony, přiznal v americkém Tusconu svou vinu. Podle žaloby v lednu 2011 na setkání kongresmanky Gabrielle Giffordsové s voliči zastřelil 6 lidí a 13 dalších zranil. Sama zákonodárkyně přitom utrpěla průstřel hlavy, ale přežila.

Jared Lee Laughner trpí schizofrenií. Poslední víc než rok strávil ve vězeňské psychiatrické léčebně, kde dostával velmi silné medikamenty a jeho stav se podle psychiatrů výrazně zlepšil. Přestože je dál duševně nemocný, není to podle rozhodnutí soudu v Arizoně překážkou tomu, aby byl souzený. 

Loughner se teď přiznal k 19 z celkem skoro pěti desítek obvinění, kterým čelí. Podle dohody obhájců s žalobou za to s největší pravděpodobností nedostane trest smrti, ale doživotí.  

 

O soudu v americkém Tusconu informoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Vložit na svůj web

Při jednom z předchozích slyšení Laughner křičel a musel být vyvedení ze soudní síně. Teď působil klidně a vyrovnaně, žádný výstup tentokrát nepředvedl. 

Kongresmanka Giffordsová, kterou Laughner střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy, se mezitím za pomoci manžela, astronauta Marka Kellyho, snaží co nejvíc vrátit do normálního života. Vzdala se i svého křesla v Kongresu, aby se mohla soustředit na rehabilitaci. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace