Zprávy → Amerika15. září  2016 v 17:30  

Trump si vzal na paškál zdraví Clintonové: Myslíte, že by tohle zvládla?

Donald Trump na předvolebním setkání s voliči v Ohiu - Foto:  Reuters

Donald Trump na předvolebním setkání s voliči v OhiuFoto:  Reuters

Ačkoli lékařka Hillary Clintonové ujistila Američany o solidním zdraví své pacientky, Donald Trump se užitečné munice vzdát nehodlá. Potvrdil to na středečním setkání s voliči v Ohiu, kde zdravotní stav své soupeřky poprvé otevřeně zpochybnil.

„Myslíte, že je to jednoduché?“ pronesl před početným publikem, které se shromáždilo na basketbalovém stadionu ve městě Canton. „V téhle krásné místnosti je 122 stupňů. (Fahrenheita, tedy 50 °C – pozn. red.) Je tu vedro a vedro je všude, kde vystupuju, protože jsou tam tak velké davy. Tak vám nevím, lidi. Myslíte si, že by Hillary Clintonová byla schopná stát tady a hodinu tohle dělat? Já nevím.“ 

Republikánský uchazeč o Bílý dům se tak dotkl nedělního klopýtnutí Clintonové na slavnostní pietě za oběti 11. září. Demokratická kandidátka musela ceremoniál předčasně opustit kvůli nevolnosti způsobené zápalem plic a s ním souvisejícím vyčerpáním a dehydratací. Její štáb tehdy uvedl, že se cítila „přehřátá“. 

'Plně schopná' Clintonová 

Čtěte také: Trump ukazuje potvrzení od kamaráda doktora, říká odborník. Co má volič právo vědět o zdraví politiků?

Ve středu pak vystoupil s prohlášením Lisy Bardackové, osobní lékařky Clintonové. Ta oznámila, že pacientka se díky antibiotické léčbě a odpočinku „dobře uzdravuje“. Doplnila, že výsledky komplexní tělesné prohlídky prokázaly celkově bezproblémový fyzický stav Clintonové, a ujistila, že prezidentská aspirantka je ve „výborné duševní kondici“. 

Lékařka zveřejnila také detailní údaje o krevním tlaku Clintonové, hladině cholesterolu, mamografickém vyšetření, vakcinaci či lécích, které demokratická kandidátka užívá. „Je zdravá a plně schopná sloužit jako prezidentka USA,“ shrnula doktorka Bardacková. 

'Jako ve třiceti' 

Cítím se jako ve třiceti, prohlásil Trump ve televizním pořadu The Dr. Oz Show - Foto:  Reuters

Cítím se jako ve třiceti, prohlásil Trump ve televizním pořadu The Dr. Oz ShowFoto:  Reuters

Podrobné informace o svém zdravotním stavu přislíbil na začátku týdne také Donald Trump. Využil k tomu populární televizní pořad The Dr. Oz Show, kde prezentoval výsledky nejnovější lékařské prohlídky. 

Záznam bude odvysílán až ve čtvrtek, ale v krátké ukázce zveřejněné agenturou Reuters Trump tvrdí, že „se dnes cítí stejně dobře, jako když mu bylo 30.“ 

Navzdory tomu přiznal, že by se o své zdraví mohl starat lépe. Prohlásil, že má velkou slabost pro fastfoodová jídla – na rozdíl od cvičení. Usoudil také, že by mu neuškodilo trochu zhubnout. 

Trumpovým stoupencům v Ohiu však případná nadváha jejich favorita nevadí. Podle posledních předvolebních průzkumů získal v tomto klíčovém státě nad Clintonovou pětiprocentní náskok.  

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace