Zprávy → Amerika12. října  2016 v 07:51  

Trump zaútočil na vedení republikánů a Američany vyzval k volbám. Spletl se ale o 20 dní

Donald Trump ke kritice vlivných republikánů využívá především svůj twitter (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Donald Trump ke kritice vlivných republikánů využívá především svůj twitter (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Republikánský kandidát Donald Trump vytáhl do boje proti vedení vlastní strany. Nejvlivnějšího republikánského politika Paula Ryana označil za slabého a neefektivního lídra. Spor ve straně se prohlubuje pouhé čtyři týdny před volbami. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová se mezitím ujímá vedení v nových průzkumech. Oba dva přitom intenzivně apelují na voliče, aby své hlasy využili a nezapomněli se registrovat.

Donald Trump k slovním útokům na předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, senátora Johna McCaina a další republikány intenzivně využívá svůj twitterový účet, na kterém zveřejňuje kritické výroky na účet spolustraníků prokládané příspěvky o „nepoctivé“ Hillary Clintonové. 

„Je tak pěkné, že už nemám pouta a teď můžu bojovat za Ameriku tak, jak chci,“ napsal republikánský kandidát na sociální síti. 

Později zveřejnil komentář na adresu senátora McCaina, který podle Trumpa prosil o jeho podporu ve volbách, dostal ji a teď se k němu senátor otočil zády kvůli „výrokům z šatny“

Trump zaútočil na vedení strany poté, co ho řada republikánů přestala coby kandidáta podporovat. Předvolební kampaň ve Spojených státech tak nabírá necelý měsíc před volbami na intenzitě. 

Čtěte také: Štěpení republikánské strany: od Trumpa se distancoval nejvlivnější politik strany Ryan

Demokratickou rivalku Hillary Clintonovou obvinil republikánský kandidát ze zmanipulování voleb a média z podílu na fungování politické mašinerie. 

Na podporu Clintonové mezitím vystoupili prezident Barack Obama i bývalý viceprezident Al Gore. Demokratická politička v průzkumech poskočila do vedení o osm až deset procent. 

O 20 dní později 

Oba dva kandidáti zároveň vyzývají voliče, aby se k volbám registrovali a opravdu svůj hlas využili. Donaldu Trumpovi se během takového apelu na Floridě povedlo pěkné faux pas. Během proslovu totiž vyzýval přítomné k volbám ve špatném datu. 

„Děkuji vám všem. Děláme něco neuvěřitelného, je to hnutí. Ale pokud nevyhrajeme, zbude jen malá hvězdička v historii. Nikdy tu nic podobného nebylo, tak jděte a registrujte se. Ujistěte se, že vyjdete a půjdete volit – 28. listopadu,“ řekl Trump. 

Americké volby prezidenta se přitom budou konat v úterý 8. listopadu. Zvolený kandidát nahradí v prezidentském úřadě Baracka Obamu 20. ledna 2017. 

Autor:  Dominika Píhová  (dp), Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace