Zprávy → Amerika24. září  2016 v 17:34  

Venezuele dochází zboží. Potraviny má z Kolumbie přivézt tisíc kamionů

Před poloprázdnými obchody stojí dlouhé fronty Venezuelanů - Foto:  Reuters

Před poloprázdnými obchody stojí dlouhé fronty VenezuelanůFoto:  Reuters

Po roce od úplného uzavření hranice mezi Venezuelou a Kolumbií se přechody začínají postupně otevírat. Už v srpnu proudily každý víkend tisíce Venezuelanů přes přechod nakupovat do Kolumbie to, co doma neseženou. Od tohoto víkendu už navíc přes hranici smějí nejen civilisté, ale i nákladní auta.

Hranice budou pro nákladní dopravu otevřené každý všední den večer po dobu čtyř hodin. Postupně by se ale časové rozmezí mělo rozšířit na celý den. 

Příkaz pro uzavření hranic vydal loni v srpnu venezuelský prezident Nicolás Maduro. Zákaz se ale zpočátku týkal jen problematických přechodů, hlavně ve státě Táchira. 

Po napadení venezuelských vojáků na hranici s Kolumbií pak ale prezident prohlásil, že úplné zavření hranice zabrání kolumbijským ozbrojencům pronikat na území Venezuely. 

Jedním z důvodů, proč se hranice otevírá, může být nedostatek zboží ve Venezuele. Lidé teď chodí pěšky nakupovat do Kolumbie a otevření hranice vítá i vláda. Guvernér státu Táchira se nechal slyšet, že pošle tisíc kamionů hlavně pro potraviny. 

Čtěte také: Venezuela dočasně otevřela hranice s Kolumbií, v zemi chybějí potraviny

Dříve ale probíhal obchod, hlavně ten nelegální, opačným směrem. Ještě před rokem se do Kolumbie ve velkém pašovaly dotované potraviny a levný benzin z Venezuely, kde socialistická vláda držela jejich ceny nízko. 

Prezident Maduro tehdy vyhostil tisíce Kolumbijců ze země. Teď to ale vypadá, že je ve Venezuele opravdu velký nedostatek a proud zboží se znovu otáčí 

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace