Zprávy → Amerika24. září  2016 v 21:52  

Yahoo čelí žalobě kvůli útoku hackerů. Ukradeny byly údaje o 500 milionech účtů

Ke krádeži dat došlo už v roce 2014, firma o ní ale informovala poprvé až tento týden - Foto:  Reuters

Ke krádeži dat došlo už v roce 2014, firma o ní ale informovala poprvé až tento týdenFoto:  Reuters

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku kybernetického útoku, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Informovala o tom agentura Reuters. Žalobu podal jeden z uživatelů Yahoo, který firmu v souvislosti s krádeží dat obvinil z hrubé nedbalosti.

Žaloba žádá blíže neupřesněné odškodné a usiluje o získání hromadného statutu, aby se k ní mohli připojit další uživatelé. Mluvčí podniku se k žalobě odmítla vyjádřit. 

Ke krádeži údajů došlo již v roce 2014, firma o ní však informovala teprve tento týden. Podle žaloby trvalo Yahoo odhalení úniku dat zhruba třikrát déle, než je obvyklé. 

Žaloba rovněž naznačuje, že krádeži dat mohlo být zabráněno, kdyby firma splnila své sliby ohledně ochrany soukromí uživatelů a posílila bezpečnostní opatření. Společnost Yahoo podle žaloby prokázala „lehkovážný přístup k zabezpečení osobních informací svých uživatelů, které slíbila chránit.“ 

Společnost Yahoo zatím neposkytla podrobnější informace o tom, kdy se o krádeži údajů dozvěděla. Ještě ve zprávě pro americké regulátory z 9. září nicméně uváděla, že nemá žádné informace o nepovoleném přístupu k údajům uživatelů, který by mohl mít výraznější negativní vliv na plánované převzetí jejích internetových aktivit telekomunikačním operátorem Verizon. 

Čtěte také: Největší hackerský útok v dějinách: Yahoo oznámilo únik dat 500 milionů uživatelů

Verizon se na koupi základních internetových aktivit Yahoo za 4,83 miliardy dolarů dohodl letos v červenci. Operátor uvedl, že se o krádeži dat Yahoo dozvěděl teprve tento týden. Zatím se odmítl vyjádřit k tomu, jaký dopad by tento incident mohl mít na dohodnutou transakci. 

Někteří američtí zákonodárci již vyzvali k pečlivému prošetření toho, kdy se Yahoo o krádeži dat dozvěděla. 

„Regulátoři by měli vyšetřit, zda Yahoo informaci o tomto narušení bezpečnosti neskrývala s cílem uměle podpořit svou hodnotu v rámci probíhajícího převzetí Verizonem," uvedl senátor Richard Blumenthal. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace