Zprávy → Amerika5. října  2016 v 08:00  

Yahoo skenovala pro americké tajné služby stovky milionů e-mailů, tvrdí bývalí zaměstnanci

Tajné služby údajně sledovaly příchozí e-maily uživatelů portálu Yahoo - Foto:  Reuters

Tajné služby údajně sledovaly příchozí e-maily uživatelů portálu YahooFoto:  Reuters

Internetová společnost Yahoo údajně na požádání americké vlády prověřovala všechny příchozí e-maily svých zákazníků. Za tímto účelem loni tajně vyvinula počítačový program, který dokáže prohledávat zprávy i přílohy. Mohlo by jít o první známý případ, kdy internetová firma souhlasila s tím, že na přání vlády bude kontrolovat účty svých klientů v takovém rozsahu. Mělo se jednat o požadavek neveřejného vládního nařízení. Zprávu přinesla agentura Reuters s odvoláním na bývalé zaměstnance Yahoo.

Není jasné, co americké tajné služby v e-mailech hledaly a jak s nasbíranými informacemi nakládají. Ale bývalí zaměstnanci Yahoo uvedli pod podmínkou anonymity, že firma potají vybudovala program, který byl schopný vyhledávat v e-mailech požadovaná slova, celé věty nebo přílohy. Nasbírané informace pak Yahoo posílala agentům z FBI a NSA. 

Ve firmě ale podle Reuters celá věc vyvolala spor, který loni v červnu vedl k odchodu šéfa bezpečnosti informací Yahoo - Alexe Stamose. Ten teď pracuje pro Facebook jako bezpečnostní manažer. K případu se odmítl vyjádřit. 

V reakci na odhalení vydala společnost Yahoo krátké prohlášení, že dodržuje zákony Spojených států. Dále odmítla celou věc komentovat. Agentura Reuters chtěla vyjádření také po amerických bezpečnostních složkách, ale ty zatím na dotazy nereagovaly. 

Sledování dalších internetových firem 

Podle odborníků je pravděpodobné, že americké tajné služby oslovily se stejným požadavkem i další společnosti. Technologická holdingová společnost Alphabet, pod kterou spadá i vyhledavač Google, uvedla, že jediná odpověď na takový požadavek by zněla: „V žádném případě." 

Microsoft odmítl komentovat, jestli firmu tajné služby oslovily, ale řekl, že firma nikdy neskenovala e-maily podobným způsobem jako Yahoo. 

Americké tajné služby mají právo požadovat data zákazníků internetových firem například z důvodu prevence terorismu. V takových případech se obvykle prověřují uložené zprávy nebo se sledují konkrétní e-mailové účty v reálném čase. Podobná plošná kontrola mailů na vyžádání ale podle řady odborníků nemá obdoby. 

Autor:  Štěpán Sedláček

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace