Zprávy → Amerika14. srpna  2016 v 22:47  

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo protesty plné nasilí. Ve městě shořelo několik aut i budov

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty - Foto:  ČTK/AP

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protestyFoto:  ČTK/AP

Při násilných demonstracích v americkém Milwaukee shořelo několik budov a automobilů. Do ulic se v noci na neděli vydala asi stovka lidí, především z afroamerické komunity. Protestovali proti policejnímu zásahu, při kterém strážci zákona zastřelili 23letého mladíka.

Policii se v ulicích postavila asi stovka lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů. Dav házel na policisty cihly, napadal policejní vozy a vycházely z něj výstřely. Policie zatkla tři osoby. 

Při protestech byli podle úřadů zraněni čtyři strážci zákona. Protestující útočili také na novináře. Místní list Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že dav jednoho z jeho reportérů povalil na zem a mlátil. Místní televizní stanice WTMJ ze skupiny NBC kvůli hrozbě násilí své reportéry stáhla. 

Po zhruba dvou hodinách násilností dorazila zásahová policejní jednotka s helmami a štíty. Poté vyzvala zbylých asi 50 lidí k rozchodu. V oblasti byl obnoven pořádek kolem druhé hodiny v noci, uvedla policie. 

Guvernér státu Wisconsin poté v neděli pro případ obnovení násilností aktivoval místní Národní gardu. Úřady se totiž obávají dalších podobných nepokojů i v noci na pondělí. 

Obavy z dalších násilností posílilo prohlášení matky zabitého mladíka. „Můj syn je pryč, protože policie mého syna zabila. Jsem bezradná," řekla novinářům podle AP matka Marilyn Haynesová. 

Policejní hlídka podle úřadů v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se podezřelé činnosti. 

Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý Afroameričan s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se dvěma desítkami nábojů, která byla v březnu ukradena. Střílející policista byl postaven dočasně mimo službu. Druhý muž z auta byl zadržen, jedná se podle úřadů také o Afroameričana. 

Starosta Milwaukee Tom Barrett v neděli informoval, že záběry natočené jedním z policistů při zásahu jasně dokazují, že muž měl v ruce střelnou zbraň. Zabitý řidič se podle starosty jmenoval Sylville Smith. 

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty - Foto:  ČTK/AP

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik Afroameričanů. Aktivisté dokonce začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie. 

Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili Afroameričany ve státech Louisiana a Minnesota. V texaském Dallasu pak počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k Afroameričanům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil. 

Zastřelení mladíka v Milwaukee vyvolalo násilné protesty - Foto:  ČTK/AP

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace