Zprávy → Amerika12. září  2016 v 17:59  

'Zdraví je novým problémem voleb,' naráží Trump na Clintonovou. Zveřejní své lékařské záznamy

Clintonová kvůli nevolnosti opouští ceremoniál k uctění obětí 11. září. Později jí diagnostikovali zápal plic. - Foto:  Reuters

Clintonová kvůli nevolnosti opouští ceremoniál k uctění obětí 11. září. Později jí diagnostikovali zápal plic.Foto:  Reuters

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump slíbil, že zveřejní podrobnosti o svém zdravotním stavu. Rozhodnutí učinil poté, co se ukázalo, že jeho soupeřka Hillary Clintonová má zápal plic a v neděli odjela kvůli zdravotní indispozici dříve z pietního akltu k 11. září. Podle Trumpa se zdravotní stav stal novým "problémem" v prezidentské volbě.

Clintonová se v neděli při pietní akci k uctění obětí 11. září udělalo náhle nevolno a musela ji podpírat ochranka. Ceremoniál poté opustila. Později musela kvůli svému zdravotnímu stavu zrušit svůj výlet za voliči do Kalifornie. 

„Paní Clintonová se na slunci přehřála. Už je ale rehydratovaná a zotavuje se dobře,“ řekl její lékař. Clintonová byla po svém odchodu z ceremonie převezena do bytu své dcery v New Yorku. 

 

V USA se rozpoutala debata o zdraví prezidentských kandidátů. Podrobnosti poskytne Lenka Kabrhelová.

Vložit na svůj web

Donald Trump své protivnici popřál brzké uzdravení a řekl, že sám zveřejní výsledky své zdravotní prohlídky, kterou podstoupil před týdnem. „Doufejme, že budou dobré. Já si to rozhodně myslím, cítím se skvěle,“ řekl v rozhovoru pro Fox News. Trump zatím zveřejnil jen text, ve kterém jeho doktor píše, že je „ten nejzdravější člověk zvolený do prezidentského křesla“. 

Čtěte také: Clintonová kvůli mdlobám odešla z pietního aktu k 11. září. Může za to horko, tvrdí mluvčí

Sedmdesátiletý Trump a Clintonová, které je o dva méně, patří mezi nejstarší americké prezidentské kandidáty v historii. 

Záchvat kašle už zažila 

Veřejnosti se ukázala ještě v neděli odpoledne. "Cítím se skvěle. V New Yorku je nádherný den,“ řekla novinářům. 

Její osobní lékařka Lisa Bardacková médiím řekla, že Clintonová trpěla kašlem, který souvisel s alergiemi. „Dali jsme jí antibiotika. Měla by odpočívat,“ dodává. Později byl Clintonové diagnostikován zápal plic. 

Čtěte také: Clintonová má zápal plic a přerušila kampaň. Trump překvapil, doufá, že se jeho soupeřka brzy zotaví

Clintonová zažila záchvat kašle na setkání s voliči v Clevelandu už minulý týden. Kašel mezi lidmi vzbudil otázky o jejím zdravotním stavu. Bardacková přitom měsíc předtím tvrdila, že kadidátka je zcela zdravá a plně schopná zastávat úřad prezidenta. 

Trump v minulosti opakovaně o Clintonové řekl, že funkce není schopna. „Postrádá duševní i fyzickou výdrž,“ řekl svým příznivcům minulý měsíc. 

Autor:  Ondřej Patrovský, Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace