Zprávy → Amerika22. září  2016 v 10:14  

Zeman zašel v New Yorku do české restaurace. Sešli jsme se s předchozími prezidenty, přivítáme i další, říkají krajané

Prezident Miloš Zeman navštívil v New Yorku českou restauraci (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman navštívil v New Yorku českou restauraci (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman navštívil v New Yorku českou restauraci. Podnik servíruje tradiční české pokrmy, jako je pivo, pečená kachna a nakládané zelí. Proslulá je ale nejen kvůli své kuchyni. Zeman nebyl prvním prezidentem, který restauraci navštívil. Podnik také už více než 100 let sdružuje české krajany.

Čeština, koláčky a tradiční česká kachna s pivem. Slavná krajanská restaurace v newyorské Astorii není ve vítání hlav států nováčkem. Patří k nejproslulejším základnám krajanské komunity v New Yorku. 

Poprvé tu není ani Miloš Zeman, který se tentokrát setkal s učiteli, podnikateli i šéfy krajanských spolků. 

„Určitě si toho vážíme. Není prvním prezidentem, který tady byl. Sešli jsme se se všemi prezidenty a myslím, že i další přivítáme,“ říká Jiří Suchánek. Patří k nejvýraznějším postavám krajanského hnutí, které je v New Yorku stále aktivní. 

 

Zeman zašel v New Yorku do české restaurace. Patří k proslulým základnám krajanské komunity ve městě. Natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

Zajímavá je také samotná budova. Stojí na pozemku, který podle pana Suchánka zakoupili čeští krajané už v roce 1892. Čeština tady stále zní, a dokonce se tu i vyučuje. 

„Učím češtinu jako cizí jazyk, tedy děti, které sem přicházejí s naprosto nulovou znalostí češtiny a jazyk se učí od prvních slovíček,“ popisuje pedagožka Magda Hellerová. 

Vyučuje sice děti napříč věkovými kategoriemi, jedno ale podle ní mají společné - zájem o zemi, kterou v některých případech znají jen z vyprávění. 

„Většinou jsou to děti rodičů, kde je alespoň jeden Čech. Většinou je to tatínek. Nebo prarodiče jsou Češi a jejich rodiče už jsou narozené tady. Jazyk se v rodině tak v rodině moc neudržuje. Sounáležitost a pojítko k české vlasti chtějí udržet, a proto je posílají k nám do české školy učit se alespoň základy českého jazyka,“ vysvětluje Hellerová. 

Učitelka je přesvědčená, že dynamika funguje i opačně. Skrze děti, které si tu každý víkend lámou jazyky, se podle ní o Česku dozvídají i jejich vrstevníci a kamarádi, ti by jinak dalekou zemi měli jen za neznámé místo na mapě. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace