Do sporu Googlu s Pekingem se vložil známý čínský umělec

10. února  2010 v 08:08  
Klávesnice. Ilustrační foto. - Foto: Tomáš Adamec

Klávesnice. Ilustrační foto.Foto: Tomáš Adamec

Aj Wej-wej, který je označován za nejkontroverznějšího výtvarníka v Číně, se postavil na stranu americké společnosti a kritizuje vládní cenzuru internetu. Google kvůli ní i pokračujícím útokům počítačových pirátů hrozí odchodem z Číny.

Společnost, která brání svobodnému toku informací, nemůže dlouho prosperovat. A pokud ano, stává se monstrem, napsal ve svém populárním blogu Aj Wej-wej. Umělec žijící v Pekingu také zveřejnil, že napadeny byly v poslední době i jeho dvě mailové adresy. 

Krok Googlu pak označil za povzbudivý pro Číňany s tím, že se proti cenzuře porušující základní lidská práva ohradila významná světová společnost. Aj Wej-wej patří k dlouhodobým kritikům komunistických úřadů a jeho blog je proto často blokován. 

Výtvarník se také spolu s dalšími dobrovolníky snaží vyšetřit příčiny tak velkého počtu mrtvých dětí, které zahynuly v troskách zřícených škol při zemětřesení v S´-čuanu na jaře 2008. 

Autor:  Robert Mikoláš, Milan Kopp  (mkp)
Pořad: Právě dnes  |  Stanice: ČRo 1 - Radiožurnál
Čas vysílání: po-pá 6.00-6.05, 7.00-7.09, 8.00-8.09 a 9.00-9.05  
 

Dále v rubrice

Tipy

« »
Aplikace Zprávy ČRo pro Android - promo - Foto: Aleš Vavřík

Widgety, push notifikace a více

vyzkoušejte naši novinku

 
Aplikace Zprávy ČRo pro iPhone - promo - Foto: Aleš Vavřík

Aplikace pro iPhone

... i pro iPod Touch

 

Aktuálně